- Reset + PDFPrindi

"Eesti ja Poola ei kiirusta osalema Liibüa missioonil", BNS, 28. märts 2011

28.03.2011

President Toomas Hendrik Ilves ja Poola riigipea Bronisław Komorowski sõnul ei kiirusta osalema Liibüa missioonil, mille NATO pühapäeval Ameerika Ühendriikidelt üle võttis.

Ilves ütles esmaspäeval koos Komorowskiga antud ühisel pressikonverentsil ajakirjanikele, et tema hinnangul saab Liibüa operatsioon varsti läbi.

"Poola ja Eesti teavad väga hästi, et despootliku režiimi kukutamine on kerge, kui palju raskem on selle järel demokraatliku ühiskonna ülesehitamine. Just Poola on see riik, kes peaks teadma, mida Liibüas teha, mitte need, kes on toetanud stabiilsuse nimel diktaatoreid," lausus Ilves, viidates Poola Euroopa Liidu eesistumisperioodile, mis algab tänavu 1. juulist.

Komorowski märkis, et NATO otsus võtta Liibia missioon üle puudutab kõiki NATO liikmesriike, teiste seas Eestit ja Poolat. "Kuid see ei pruugi tähendada, et kõik NATO liikmesriigid peaksid osalema otseselt selles operatsioonis," märkis Komorowski.

Ta lisas, et Poola otsustas saata ühe oma sõjalaeva Vahemerele, kuid praegu see laev otseselt Liibüa missioonis ei osale.

NATO nõustus pühapäeval võtma kontrolli Liibüa missiooni kõigi sõjaliste operatsioonide üle USA juhitud koalitsioonilt. NATO otsustas rakendada ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni 1973 kõik aspektid, et kaitsta tsiviilisikuid ja tsiviilelanikega rahvastatud alasid, mis on Liibüa liidri Muammar Gaddafi režiimi rünnakuohu all.

NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen ütles pühapäeval, et ta andis alliansi kõrgeimale operatsioonide komandörile ülesande viia operatsioon ellu viivitamatult. Ta lisas, et NATO kavatseb rakendada resolutsiooni täies mahus. "Ei midagi rohkemat, ei midagi vähemat," sõnas ta.