- Reset + PDFPrindi

"Gruusiale paistab Eesti suurriigina", Postimees, 21. jaanuar 2010

21.01.2010

Evelyn Kaldoja

 

Gruusiast vaadatuna tundub Eesti tõeliselt suure riigina, sest eestlasi leidub seal igal pool, tunnistas eile Tallinna töövisiidile saabunud president Mihheil Saakašvili.

"Nad aitavad parandada ja juhtida meie majandust, nad aitavad meil edendada diplomaatide kooli, nad aitavad Gruusia sõjaväge," loetles Saakašvili eile Kadriorus president Toomas Hendrik Ilvesega antud pressikonverentsil.

Gruusia riigipea sõnul on Eesti kõige inspireerivam näide sellest, kelleks nemad tahavad saada.

Saakašvili avaldas uhkust selle üle, et rahvusvahelisi korruptsioonitajumise edetabeleid koostav Transparency International nimetas Gruusia korruptsioonivastases võitluses riigiks number üks. Edu eest mainitud valdkonnas avaldas eile Thbilisile tunnustust ka Ilves.

 

Võitlus korruptsiooniga

 

"Alates Rooside revolutsioonist on Gruusia läbi teinud hämmastava arengu majandusreformide ja demokraatlike reformide mõttes, seadustel põhineva ühiskonna ehitamisel ning astunud suuri – statistikat vaadates absoluutselt uskumatuid – samme korruptsiooni väljajuurimisel," kiitis Ilves.

"See on asi, mille nii hästi tegemisega on hakkama saanud vähesed postkommunistlikud riigid."

Ilves kinnitas, et Eesti on Gruusia sõber, ning rõhutas, et Eesti toetab kindlalt nende territoriaalset terviklikkust ega tunnusta mitte kunagi mitte mingisugust muud varianti.

Ta tunnistas, et praegune olukord on keeruline, ning kutsus grusiine üles kannatlikkusele, põhjendades, et kuigi ebaõiglus võib kesta kaua, avaneb kindlasti võimalus olukorda parandada. "Eesti ootas oma võimaluse avanemist 50 aastat," märkis riigipea.

Eesti president kasutas NATO liikmesmaa esindajana ka võimalust meenutada Gruusia presidendi delegatsioonile ja neid saatvale 14 ajakirjanikule, et allianss on ühehäälselt ja igasuguse tõlgendamisvõimaluseta otsustanud, et Gruusia pääseb kunagi sõjalise liidu liikmeks.

"Gruusia sõjaline areng, demokraatia, austus inimõiguste ja pressivabaduse vastu on küsimused, mis määravad vastuvõtu NATOsse, mitte naabrus ega midagi muud," ütles Ilves.

 

Töine kohtumine

 

Saakašvili rõhutas asjaolu, et rahvusvahelises meedias enamasti Ühendriikide senaatorile John McCainile omistatava lause "Me oleme kõik grusiinid" ütles juba 2006. aasta novembris Gruusia parlamendi ees esimesena välja president Ilves.

Saakašvili meenutas ka seda, kuidas Ilves ühiselt teiste lähinaabrite kolleegidega Gruusia sõja ajal Thbilisisse lendas ja koos temaga seal rahva ees seisis.

Eile andis Saakašvili Ilvesele ja teda majandusküsimustes nõustanud Mart Laarile tänutäheks üle Püha Jüri Võidu ordeni. Gruusia kaitsepühaku nime kandev orden võeti kasutusele aastal 2004. Seda antakse isiklike teenete eest inimestele, kes on andnud suure panuse võidukas lahingus. Esimene ordeni saaja oli USA toonane president George W. Bush.

Lisaks Ilvesele kohtus Saakašvili eile peaminister Andrus Ansipi ja riigikogu spiikri Ene Ergmaga. Koos Saakašviliga külastavad täna lõppeva visiidi käigus Eestit ka Gruusia kultuuriminister Nikoloz Rurua, põllumajandusminister Bakur Kvezereli ja asevälisminister Nino Kalandadze.

Saakašvili abikaasa Sandra Elisabeth Roelofs külastas eile aga Keilas SOS lastekodu ja Villa Benita eakatekodu.