- Reset + PDFPrindi

"Ordenisadu ulatub ka Lääne-Virumaale", Virumaa Teataja, 4. veebruar 2010

04.02.2010

Andres Pulver

 

President Toomas Hendrik Ilves annab tänavu riikliku teenetemärgi 97 inimesele, kelle seas on ka kaks Lääne-Virumaa elanikku. Sõmeru mees Jarmo Kiik saab Riigivapi V klassi teenetemärgi, Viru-Jaagupi põllumees Indrek Klammer aga valgetähe V klassi teenetemärgi.

Neljast tänavu presidendi antavast Riigivapi teenetemärgist tuleb üks Lääne-Virumaale, selle saab Rakvere Põllumajandustehnika töödejuhataja Jarmo Kiik.

Sõmerul elav Kiik pälvib kõrge riikliku tunnustuse vabadusvõitlejana. Ligi pool sajandit tagasi koos Jarmo Kiigega Eesti Rahvuslaste Liidu nimelises organisatsioonis osalemise eest süüdi mõistetud Enn Tarto ütles, et Jarmo Kiik on igati tubli mees.

"Mul on Jarmo üle hea meel, ta on tõeline külma sõja veteran," sõnas Tarto.

Jarmo Kiik oli ise ülimalt üllatunud ja ei tahtnud esialgu uudist uskuda. "Kui keegi on leidnud, et ma seda väärt olen, eks siis peab nii olema," lausus ta mõne hetke pärast.

Kiige põrandaalune tegevus sai alguse 1957. aasta sügisel Rakvere 1. keskkooli õpilasena, kui koos kaaslastega levitati nõukogudevastaseid lendlehti. "Ei mäletagi, mis neis kirjas oli, midagi sellest, et meid on okupeeritud," rääkis mees. "Süüks pandi meile komsomolitöö halvamist," meenutas Kiik.

Viktor Niitsoo raamatus "Vastupanu 1955-1985" on kirjas, et lendlehtedele oli alla kirjutatud "Ühinenud Eestimaa Pojad" ja lendlehed kutsusid eesti relva-vendasid vabaduslippude alla koonduma.

Jarmo Kiik saadeti 1958. aastal Mordvasse vangilaagrisse, kus ta tutvus mitme sarnaselt mõtleva noorega. Pärast ennetähtaegset vabanemist asus ta õppima Tartu muusikakooli, kuid arreteeriti 1962. aastal uuesti, sedapuhku süüks taas nõukogudevastase agitatsiooni tegemine ja lisaks veel kuulumine Eesti Rahvuslaste Liitu. "Üks oma poiss andis meid välja," märkis Jarmo Kiik nukralt.

Hiljem töötas Jarmo Kiik aastaid Rakvere KEKis. Just tema asutas KEKi segaansambli Solare ja oli selle esimene dirigent. Praegu on seitsmekümnene mees Rakvere Põllumajandustehnika töödejuhataja.

2005. aastal Lääne-Virumaa majandusvaldkonna aasta inimeseks valitud ja 2008. aastal Eesti parimaks piimakarjakasvatajaks tunnistatud Indrek Klammer saab presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi. Klammer oli eile Tartus nõupidamisel ja telefonile ei vastanud.

President annab tänavu vabariigi aastapäeval 97 riiklikku teenetemärki ehk täpselt sama palju kui mullu. Riigivapi teenetemärgi saavad lisaks Jarmo Kiigele helilooja Veljo Tormis (I klass), laulja Tõnis Mägi (III klass) ja vabadusvõitleja Edgard Mikkor (V klass). Teenetemärkide saajate hulgas ei ole ühtegi Eesti poliitikut.