- Reset + PDFPrindi

"President lõõgastus muusikatoolis", Pärnu Postimees, 22. märts 2011

22.03.2011

Silvia Paluoja

 

Eile hommikul ootas Pärnumaa kutsehariduskeskuse õhevil nägudega pere kõrge külalise saabumist, rivistudes president Toomas Hendrik Ilvese vastuvõtuks Niidupargi uue õppehoone fuajees.

Terekäed, põgus pilk majale seestpoolt ja Pärnumaa kutsehariduskeskuse (PKHK) direktor Riina Müürsepp rääkis uhkustundega, et üle 1200 õpilasega koolis korraldatakse täiendus- ja ümberõpet ning õppe- ja praktikahoonete ehitamisse või uuendamisse on silmanähtavalt otstarbekalt paigutatud 225 miljonit krooni. Ehitamisel on autoremondi- ja metallitöökoda ja õppesõiduväljak, käsil õpilaskodu rajamine.

 

Käepigistus kokale

 

Riigipead huvitas, kuidas õpilaskond riigis jaguneb, milline on kutsehariduskeskuse side ettevõtjatega ja kas kutsetunnistuse saanud on aidanud leevendada tööpuudust, hakates ise ettevõtjaks. Direktori vastusest selgus, et kool on maakonnakeskne, 59 protsenti läinud aastal lõpetanutest on saanud kohe töökoha, praktikakohti jätkub kõikjal Eestis ning tööandjate suuniseid arvestatakse erialade avamisel.

Pika jutu asemel suundus president saatjatega oma silmaga üle vaatama, kuidas näeb välja nüüdisaegne ametikool. Kiikas arvutiklassi, kuulas oma kõrvaga, kuidas kostab raamatukogus muusikatoolis istudes lõõgastav muusika, vestles põgusalt tulevaste juuksuritega õppeklassis ja salongis, põikas kondiitrite juurde, surus terekätt sööklas noortel toiduväljastajatel ning määris mett PKHK juhtkonna ja nõukogu liikmete mokale väitega, et Pärnus on Eesti üks moodsamaid ametikoole.

“Asjalikud sidemed kutsehariduskeskuse ja ettevõtjate vahel Eesti lääneregioonis ja laiemaltki muudavad tugevamaks nii kooli kui ettevõtjad,” rääkis Ilves. “See tähendab, et võimalikult paljud koolilõpetajad saavad vajalikku haridust ja tööd ning tööandjad saavad enda palgale hästi koolitatud, motiveeritud inimesi, keda nad tõesti vajavad.”

Kooli nõukogu esimees, Eesti kaubandus-tööstuskoja Pärnu esinduse juhataja Toomas Kuuda tõdes põgusas vestluses siiski, et ettevõtjad peaksid olema hakkajamad, kuigi jah, viis aastat tagasi alustati just nende ettepanekul elektroonikaseadmete koostajate ja kolm aastat tagasi metallitöö asjatundjate väljaõpet.

Vajadus on tekstiiliseadmete operaatorite järele ja selles suhtes käivad läbirääkimised ettevõtjatega ning täiendusõppe nõutavaim eriala on pottsepp-kaminameister.

 

Lotte ja kuukivi

 

Maavanem Andres Metsoja soovis kohalolijatele ilusat kevade algust ja sättis ekraanile kaardi, mis kinnitab, et Eesti tähtsaim maismaa nabanöör Via Baltica läheb läbi Pärnu ja sellega on rohkem kui üks probleem, sest selle ehitus linna ümbruses on ehitajatega seotud segaduste tõttu seiskunud.

Meeleolukam oli seevastu Pärnumaa ühe suurettevõtmise, Tahkuranna valda rajatava laste lemmikust koeratüdruku Lotte nimeline maa, mille kava tutvustasid Janno Põldma, Heiki Ernits ja Rein Malsub. Kompvekina aga said president ja temaga kutsehariduskeskusesse kohtuma tulnud omavalitsusjuhid esimestena näha uut filmi “Lotte ja kuukivi saladus”.

Lottemaa teemapargi loodavad projekti eestvedajad avada järgmisel suvel ja hinnanguliselt meelitab see aastas kohale 50 000 – 80 000 külastajat.

Tähelepanuväärne on ka MTÜ A2 Racingu ettevõtmine, mille tegelikkuseks saamise järel kujuneb Audru külje alla Baltimaade ja lähiriikide ajakohaseim mitmeülesandeline ja -otstarbeline motospordikeskus. Sellest rääkis Andres Hall kui projekti üks vedajaid.

Mõlema mastaapse ettevõtmise algatajad mainisid sujunud koostööd omavalitsustega, linnade-valdade juhid aga kurtsid presidendile majandussurutise tagajärjel vähenenud tulubaasi üle, mistõttu eriti väikevaldades jääb unarusse teeremont.

Pärastlõunal külastas riigipea Maarja-Magdaleena gildi, Audru külmhoonet, AQ Lasertooli ja Tammiste lasteaeda.

Täna jätkub president Ilvese ringsõit Pärnu maakonnas, ta tutvub Seljametsa külamaja ja muuseumiga, käib Fein-Elast Estonias, Vändra tervisekeskuses, MS Balti Trafos, Vändra Leivas ja kohtub maaelu eestvedajatega Kergu külamajas.