- Reset + PDFPrindi

"Väga mihkel naine", Maaleht, 4. veebruar 2010

04.02.2010

Anneli Aasmäe

 

Iseseisvuspäeva eel tunnustab president Valgetähe V klassi ordeniga kauaaegset rahvatantsuõpetajat Vaike Rajastet.

Ühel mullusel jõulueelsel detsembripäeval pakkis see pisike blond naine magusalt lõhnavaid hüatsindipotte tihkelt paberisse. Lilled pakase eest kaitstud, tassis ta need suure kotiga Viljandi–Tallinna liinibussi ja sõitis pealinna.

Kolleegid, kelle laudadele ta hüatsindiõied vargsi lõhnama jaotas, ei saanudki teada, kust lilled pärit on. Tasase moega Vaike Rajaste ise püsis siivsalt vakka. Üllatuste peale on see naine mihkel. Nagu ka paljude teiste asjade peale, mille tõestuseks tunnustab president teda Valgetähe V klassi ordeniga.

 

Mihkel rahvatantsu vallas

 

Väga suur mihkel on Vaike Rajaste mõistagi rahvatantsu vallas. Ta on töötanud 30 aastat eri rühmade tantsuõpetajana ja seisnud kümmekond aastat Viljandimaa tantsupidude eesotsas. Teist sama palju on ta tegutsenud Viljandimaa rahvakultuurispetsialistina ning natuke vähem aega õpetanud Viljandi kultuuriakadeemias eesti tantsu.

Ning just täna algab Viljandis juba kaheteistkümnes talvine tantsupidu, mille idee väljamõtlemise au samuti Vaike Rajastele ja tema tantsurühmadele kuulub.

Jutt käib samast talvetantsupeost, mille ellukutsumisele tosin aastat tagasi eelnes ohtralt skeptikute kahtlusi. "Oige ja vasemba" talvel lumes? "Kiigadi-kaagadi" kõrgetes hangedes? No see on ju päris hull mõte! Ei tea, kas sellest ikka saab asja...

Aga sai. Mida muud Vaike Rajaste puhul oodata ongi! Sest Tiia Kadalipp, kes temaga kahasse rahvatantsuansamblit Viljandi juhendab, kirjeldab Vaiket kui vankumatu sõna ja põhimõtetega naist, kes jääb ka kõige tulisemates vaidlustes endale kindlaks.

"Vaike on ühtaegu nii naiselikult emotsionaalne kui mehelikult ratsionaalne ja kaalutlev, mõeldes alati mitu käiku ette," tõdeb Tiia Kadalipp. "Selle kombinatsiooni tõttu ta nii suurte tegudeni jõudnud ongi."

 

Mihkel ema ja vanaemana

 

Ent silmatorkavatest tantsutegudest hoolimata kinnitavad Rajaste lähedased, et kõige mihklim on naine hoopis ema ja vanaema rollis. Ta on oma kolm tütart sama hästi kui üksinda üles kasvatanud – nood mäletavad tänini arvukaid õhtuid, mil neljakesi lauamänge mängides hasarti satuti, ning suviseid autoreise, kui pikki vahemaid ühiselt lastelaulude esitamisega vähendati.

Tänu tütardele on Vaike Rajaste ka kahekordseks vanaemaks saanud – selliseks vanaemaks, kes koob, küpsetab ja kelguga mäest alla tuiskab.

"Ema annaks kõik asjad ära, et perel hea oleks," kinnitab Vaike vanim tütar Liina. Ja mitte ainult selleks, et perel hea oleks.

"Ema on kõigi suhtes abivalmis," lisab noorim tütar Eneli. "Kui kellelgi on abi tarvis, tormab ema kohale – olgu siis vaja mõnda üritust korraldada või tapeeti seina panna."

Eneli Rajaste sõnul on ema rohketest mihkel-olemistest hoolimata laiema publiku eest üsna varju jäänud ega ole suuri tunnustusi saanudki. Mullune Kultuurkapitali Kultuuripärli Viljandimaa preemia oli esimene. Valgetähe orden teine.

Põhja-Eesti rahvariietele, mida Vaike Rajaste alatihti kannab, sobib see teenetemärk imehästi.

 

Artikkel Maalehe veebilehel.