- Reset + PDFPrindi

"Edendad oma elu, saab kasu ka küla", Võrumaa Teataja, 23. veebruar 2010

23.02.2010

Kaile Kabun

 

Teisiti ei saa vist külaelu edendada, kui kahe jalaga maas seistes ja mõtetega maal olles. Nagu Lasva valla Pässä küla mees Taivo Kokk, kes saab presidendilt tänavu selle eest Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Oma teeneid kaalub Taivo Kokk mõttes kaua. Vurinal esitatud küsimus on ajakirjanikul juba ununenud, jutt on veerenud üle õpingutest Väimela tehnikumis ja esimestest tööaastatest Pärnumaal, kui vestluspartner alguse juurde tagasi tuleb. Eks see kiratseva Kuustemäe farmi oma majandada võtmine kümmekond aastat tagasi üks sammuke kohaliku elu edendamisel oli, arvas Taivo Kokk. Suur hoone ei jäänud tühjalt maastikupilti rikkuma ja annab praegu peale oma pere tööd veel neljale inimesele.

Talu ostis suurfarmi 2000. aastal ja praegu on seal üle saja lehma. Taivo Kokk oli pärast kolhoosikorra lagunemist Võrumaal üks esimesi talunikke, aga ei söandanud kohe nii suurt väljakutset nagu farm vastu võtta. Ehitati oma õuele laut ja pere tundis, et see sai isegi liiga suur. "Varsti oli küll selge, et sellega ei ole midagi ära teha," meenutas Taivo Kokk muheldes kõvaks talunikuks hakkamist.

Kui aga küla käest küsida, siis tema teab Taivo Kokka eelkõige põlise loomaarstina. Võib öelda küll, et see amet on tal veres. Tema vanaisa käis kulte ja jäärasid kastreerimas ning isa oli sõjaväes hobusevelsker.

Väimela tehnikumi oli kolmanda põlve esindajal Taivol sünnikodust Pindist lähedal minna ja nii tuli eriala valik pikema pingutuseta.

Nüüdseks on ta loomaarsti tööd teinud üle 50 aasta ja ega lõppu paista. "Mul toda muret ei ole, et igav oleks," lausus ta.

Abipalveid tuleb lähikonnast ja oma, õigemini poja farmist astub ta koguni iga päev läbi. Mullikate poegimise aegu tuleb öö jooksul mitu tretti lisaks.

 

Mesinikuks metsavenna käe all

 

Kus on elu, seal on ka valu. Taivo Kokalgi on oma praktikast igasuguseid lugusid meenutada. Küll on kurja vaeva nähtud sellega, et lehm on peeditüki kurku tõmmanud ja vaata siis, mis saab — kas õngitsed käega välja või lükkad voolikuga edasi.

Muu hulgas on ta näinud Siberi katku ning suu- ja sõrataudi. Ja ununenud ei ole ka juhtum, kui ta koos ühe maal puhkusel viibiva sünnitushaigla arstiga taluõuel lehmale keisrilõike tegi. Peale neljajalgsete tunneb Taivo Kokk hästi kuuejalgsete põllumajandusloomade — mesilaste elu ja kombeid. Neile teadmistele ladus ta juhuse tahtel vundamendi juba 12aastaselt. Üks Kääpa kandi metsavend tahtis hirmsasti mesilasi pidada, aga päise päeva ajal tarude juures askeldamist ei saanud ta endale lubada. Nii andis ta taluaknast juhiseid ja Taivo-poiss talitas nende järgi. Jäi aga ise ka selle tegevusala lõksu.

Kokkade oma aeda ehib praegu mitu mesitaru. Aastatepikkuse kogemuse põhjal resümeerib peremees: "Mesindus on suurem teadus kui lehmapidamine. Peenemad loomad nõuavad ka rohkem teadmisi."

Õppida on Taivo Kokal oma sõnul üldse iga päev. Põllumajanduslik tootmine köidab teda iga kandi pealt, loomapidamisest külvikordadeni välja. Õnnelikult põimuvad tema huvid poja ja tütre omadega, kellest esimene on nüüd Kuustemäe farmi omanik ja teine tegeleb lihaveistega.

Hiljaaegu valiti loomasööt maaülikoolis tudeeriva tütre näpunäidetel ja nüüd tuleb piimatank välja vahetada, sest piim ei mahu sinna enam ära. Sellised tulemused ja võimalus oma oskustega kasulik olla ei lasegi õpihimul hääbuda.

 

Silmapaistvad mitmel moel

 

See ei ole esimene kord, kui Koka pere oma pühendumusega presidendile silma jääb. Eelmisel aastal tunnustati talu "Kauni kodu" konkursil. Presidendi vastuvõtul Saaremaal käisid siis peamised kodukaunistajad — pereema Anne koos tütre Kariniga.

Koka talus elab koos kolm põlvkonda: vanavanemad Taivo ja Anne ning Karin oma mehe ja tütarde Eliise-Mariini ja Liis-Loreeniga. Ühiselt on neil veel rohkem külale anda.

Pässä küla rahvas on viimastel aegadel mõnigi kord Koka talu küüni all kokku saanud. Suvel valmisid ühe sellise koosviibimise käigus põhuloomad ja need sätiti tee äärde möödasõitjaid ergutama. Sinnasamasse püstitati Koka pere eestvõttel armunutele mõeldud kiik.

Nüüd talvel külmutas külarahvas pangedega värvilist vett, et jääkamakates süüdatud küünaldega Pässäle talvepimeduses valgust lisada. "Mul endal sai üks kümme pange küll tehtud," ütles Anne Kokk, teenetemärgi saaja kindel tugi.

President annab teenetemärgid kätte täna Tallinnas. Taivo Kokk ei tekitanud sellel teemal mingit võltspõnevust. "Tuleb minna," ütles ta endasse uskuva mehe konkreetsusega.