- Reset + PDFPrindi

"Presidendi reis – 3500 kilomeetrit autoga", Eesti Päevaleht, 22. aprill 2010

22.04.2010

Kärt Anvelt, Agnes Ojala

 

President Toomas Hendrik Ilves vahetas teel Türgist koju sõidukit seitsmel korral.

President Toomas Hendrik Ilves, Evelin Ilves ja neid saatev 14-liikmeline delegatsioon vahetasid Türgist koju naastes sõidukeid – autosid või busse – kokku seitsmel korral. Teekond Eestisse kulges läbi kaheksa riigi: Türgi, Bulgaaria, Serbia, Ungari, Slovakkia, Poola, Leedu ja Läti. Kui Leedu-Poola piiril oli presidendil vastas tema enda auto, siis Leedule eelnenud kuus riiki tagasid Eesti presidendile nii sõiduki kui ka saateautod julgeoleku tagamiseks. Julgestusautod saatsid Eesti presidenti muidugi ka Leedus ja Lätis.

Presidendiga koos oli Türgis ka tema avalike suhete nõunik Toomas Sildam, kes tõdes, et presidendipaar sõitis mitmes riigis koos ülejäänud delegatsiooniga bussis. "See sõltus paljuski nende riikide julgestusteenistuste otsusest. Mõned neist soovisid tungivalt, et president sõidaks eraldi autos, teised ei teinud probleemi, kui riigipea sõidab delegatsiooniga bussis," selgitas Sildam, kes tänas kõigi nende riikide protokolli- ja julgestusteenistusi, kes aitasid kaasa Eesti riigipea koju jõudmisele. "Aga eks meie teinuks ju samamoodi, kui mõni president või valitsusjuht soovinuks lennuvaikuse päevil läbi Eesti sõita, et tagasi oma riiki pääseda," lisas Sildam.

President Ilvesele tekitas lennukriisi tõttu segi löödud plaanidest kõige enam nukrust see, et lendude tühistamise tõttu ei jõudnud ta pühapäeval Krakówisse, Poola presidendipaari matustele. "Kui laupäeva hilisõhtul selgus, et Türgi riigipea, kes oli kutsunud president Ilvest oma Krakówi-lennule kaasa, jätab Krakówisse lendamata ja liinilende Türgist põhja poole ei toimu, oli meil kaks võimalust: kas jääda Istanbuli ja oodata, millal avatakse lennuliiklus Euroopasse – ning me ei teadnud, millal see juhtub –, või hakata koju sõitma ja olla kindel, et jõuame Tallinnas toimuvatele olulistele kohtumistele," viitas Sildam täna algavale NATO välisministrite kohtumisele.

Ta lisas, et isegi kui president Ilves oleks pühapäeva hommiku asemel hakanud laupäeva hilisõhtul Istanbulist Krakówisse sõitma, poleks üle 2000 kilomeetri läbimine maismaad pidi ühe öö jooksul võimalik olnud.

 

Transport on oluline

 

Istanbulist Tallinna sõitnud presidendipaar ning välisministeeriumi ja presidendi kantselei töötajad elavad sügavalt kaasa neile tuhandetele eestlastele, kes tuhavangi jäid, ja loodavad, et kõik jõuavad lähiajal koju, ütles Sildam.

"Kui seni oleme rääkinud sageli energiajulgeolekust ja alternatiivsete energiatarnete olulisusest, siis nüüd oleme näinud ja tundnud, kui tähtis on ka eri transpordivõimaluste ladus korraldus, et ükski piirkond Euroopas ei saaks end tunda isoleeritud umbtee otsana," rääkis Sildam.

Kas ka presidendi kaaskond tundis abitustunnet, mida viimase nädala jooksul on hoomanud kogu maailmas sajad tuhanded inimesed, kes ootasid lennukit, mis ei väljunud, ja mõtlesid, mis nüüd saama hakkab? "Abitustunne selles mõttes, et sa ei jõua sinna, kuhu pidanuks jõudma ja mis oli sulle väga oluline, kuid mitte midagi pole teha – seda tunnet me nüüd teame," möönis Sildam.

President Ilves ja Evelin Ilves jõudsid Eestisse eile pärastlõunal. Kogu teekonna pikkus oli ligi 3500 kilomeetrit.

 

Ligi ja Lipstok tulid Tallinna Tulika bussiga

•• Möödunud nädal lõpus Madridis toimunud Euroopa Liidu rahandusministrite nõukogu ECOFIN kohtumiselt asusid Eesti esindajad lennuliikluse puudumise tõttu tagasi koduteele maad mööda. Frankfurdist Tallinna tõi asjaosalised Tulika Grupi buss.
•• "Buss saadeti vastu rahandusminister Jürgen Ligile, Eesti Panga presidendile Andres Lipstokile ja ECOFIN-il osalenud ametnikele. Delegatsioonile leiti võimalus Eestisse tagasi jõudmiseks korraldajate ja saatkonna abiga," selgitas Tulika Grupilt bussi üürimist ministeeriumi pressiesindaja Annika Vilu.
•• Madridist tagasitulekut alustati rongiga ning jätkati Hispaania ja Prantsusmaa Eesti saatkonna bussidega kuni Saksamaani. Tulika bussiga jätkati senist teekonda esmaspäeval Frankfurdist ja teisipäeval enne südaööd jõuti Tallinna.
•• Kui palju sõit maksma läks, ei osanud Vilu veel öelda, kuna see selgub lähipäevil. Küll aga kinnitas ta, et tekkinud kulud hüvitavad kindlustusseltsid.

 

Artikkel Eesti Päevalehe veebilehel.