- Reset + PDFPrindi

"Presidendipaar käis esmakordselt Pranglis", Harju Elu, 28. mai 2010

28.05.2010

Riina Kangur, Matti Aivar Lind

 

Riigipea Toomas Hendrik Ilves ja esileedi Evelin Ilves veetsid teisipäeva Prangli saarel. Mitme tunni jooksul vaadati üle kõik saare nurgad, vaatamisväärsused ning loomulikult kohalik pisike kool.

Kui president Ilves teisipäeva hommikul Prangli põhikooli jõudis, oli õpilastel parajasti soome keele tund lõppemas. "Hetken vain jotkut muistomme kestää..." kostus kooliaknast õue.

Mälestuste kestmisest lauldi veel siis, kui president juba klassiuksest sisse astus.

 

Prantsuskeelne tervitus

 

Nii see elus on, mõned mälestused jäävad ja mõned kaovad meelest. Presidendi külaskäik väikesesse saarekooli kuulub kindlasti nende mälestuste hulka, mis igaveseks meelde jäävad.

Kuna väikeses Prangli põhikoolis õpetatakse kõva pranglimise kõrval ka mitmeid võõrkeeli, oli prantsuse keele õpetaja Riina Muljari õpilane Maria Isabelle valmistanud presidendi külaskäiguks ette laulu "A la claire fontaine", mille ta soravalt ette kandis, ulatades laulu lõppedes proua Ilvesele üle kenad kevadlilled.

Prangli põhikool on põhiliselt poiste kool, tüdrukuid on seal oma haridust saamas vaid kaks.

Aga kes ütles, et poisid ei saa kena laulmisega hakkama? Nii tervitasidki Prangli koolipoisid presidenti oma mehiste häältega merelaule esitades. Lauludele järgnes ainulaadne võimalus presidendile ka küsimusi esitada.

 

Peastarvutamine

 

Kooliõpilased tundsid huvi alates sellest, mis oli kunagi presidendi lemmikõppeaine koolis kuni selleni, millised on tema mõtted Eesti eurolaulu võitmise võimalustest.

Pärast küsimuste esitamist tutvustas Kuldar Klaasberg Prangli Põhikoolist alguse saanud aja peale peastarvutamist ehk pranglimist, milles peetakse igal aastal nii üle-eestilisi kui ka rahvusvahelisi võistlusi.

Seejärel tegi president sissekande Prangli põhikooli külalisteraamatusse, mille järel kinkis Prangli põhikooli direktriss Tiina Piirisaar presidendipaarile oma raamatu "Rannarahva toidud" ja õpetaja Riina Muljar oma raamatu "Õnnekütt". Ka presidendil oli Prangli põhikoolile kingitus üle anda ja nüüdsest kaunistab kooli saali suur presidendi raamitud foto.

 

TEAVE

Presidendipaar Pranglil
• President Ilves ja Evelin Ilves tutvusid koos saarevanema Valter Puuströmi ja Viimsi vallajuhtidega Kelnase uue sadama ja elektrijaamaga.
• Külastati kooli, Laurentsiuse kirikut ja kalmistut, Taavi Linholmi kodutalu, Raivo Linholmi põllumajandustalu ning saare kahte muuseumi, rahvamaja ja raamatukogu. Samuti kohtuti saareelu edendajatega ja maitsti Maret Klaamase valmistatud värsket turska.
• Poolteist tuhat saart on Eestile tõeliseks aardeks. Alla sajakonna püsielanikuga Prangli on hea näide, kuidas isegi Tallinna lähedal võib olla edukalt toimiv alternatiivne elukeskkond," sõnas president Ilves.
• Ilves avaldas heameelt, et lõpuks ometi on lahenemas laevaühenduse probleem Prangliga, sest riik eraldab lähiaastail väikesaartega ühenduse pidamiseks mõeldud viie laeva ehitamiseks 340 miljonit krooni.