- Reset + PDFPrindi

"Aktiivseim piiririkkuja on laia sabaga loom", Valgamaalane, 3. juuni 2010

03.06.2010

Sirje Lemmik

 

Esmaspäeva õhtul üllatus nii mõnigi, kes parajasti Sepa tänava piirkonnas juhtus olema. Nimelt vuhises piiripunkti hoone juurde poole seitsme paiku politseiauto järel rida uhkeid tumedat värvi autosid ning ühest neist väljus president Toomas Hendrik Ilves. Teda saatsid piirivalveametnikud.

Valgas tehti peatus eesmärgiga külastada Eesti-Läti piirivalve kontaktpunkti, mis jagab valdkonna kohta käivat infot ja töötleb seda.

 

Kahekordne vastutus

 

Riigipea külastas veel Värska kordonit, tutvus piiri valvamisega Kulje lahel, Lämmijärvel ja Võmmorskis. Samuti käis ta Koidula raudteepiiripunktis, mis peab valmima järgmisel suvel ja muutuma Riia-Peterburi rongiliikluse transiitsõlmeks.

Kapten Rain Kuus tutvustas piirivalve valmidusüksuse tegevust. «Eesti piirivalvel lasub kahekordne vastutus: kaitsta Euroopa Liidu välispiiri ning hoida Schengeni ühtne viisaruum puhas illegaalsetest põgenikest või rahvusvaheliste autovaraste ja salakaubavedajate liikumisest,» kommenteeris kuuldut president.

Ta avaldas lootust, et kodakondsus- ja migratsiooni, piirivalve- ning politseiametite hiljutine ühendamine tähendab kõigi nende ametkondade tugevuste liitmist ning see suurendab ka turvalisust. «Ühendmeeskond saab maksimaalselt edukas olla, kui osatakse hoida seniseid väärtusi ning traditsioone,» rõhutas president.

«Pole oluline, kas te kannate rohelist või sinist mundrit, tähtis on, et igaüks teist teenib Eesti riiki,» lisas Toomas Hendrik Ilves.

 

Rõhutas koostöö olulisust

 

Riigipea rõhutas ka rahvusvahelise koostöö olulisust Eesti, Läti ja Venemaa piirivalve-ja politseiasutuste vahel. «Mul on hea meel saada kinnitust, et Eesti piirivalvurite töised kontaktid Läti ja Venemaa kolleegidega on tihedad ja läbi on viidud mitu edukat operatsiooni ebaseaduslike põgenike ja nende ülevedajate tabamiseks,» nentis ta.

Naljaga pooleks tõdes president, et Pedetsi jões, kus asub piiride Eesti-Vene-Läti kolmikpunkt, on kõige aktiivsemad piiririkkujad koprad, kes ujutavad oma tammiehitustega üle piiriäärseid alasid ning nihutavad riigipiiregi.