- Reset + PDFPrindi

"President Ilves külastas Vormsit", Lääne Elu, 31. juuli 2010

31.07.2010

Juhan Lang

 

Neljapäeval tähistati Vormsil Püha Olavi kiriku taaspühitsemise aastapäeva, teiste tähtsate külaliste hulgas osalesid ettevõtmistes president Toomas Hendrik Ilves ja kultuuriminister Laine Jänes.

President Ilvese sõnul oli Vormsi Püha Olavi kiriku taastamine 20 aastat tagasi saare kultuurisidemete ja traditsioonide taasloomise sümbol pärast ligi pool sajandit kestnud kommunistlikku hävitustööd. "Hävitajate vaenulikkuse ja ükskõiksuse vastu saab vaid ise vastuvoolu minnes ja tegutsedes. See eeldab julgust ja pealehakkamist," rääkis ta.

Päev algas piduliku jumalateenistusega, mille käigus kirjutati alla deklaratsioonile, mis kinnitas eestlaste ja rootslaste ühist tahet tuua tagasi Teise maailmasõja ajal Rootsi viidud kirikuvara. Jumalateenistusest võttis osa ka Ilves, kes toonitas oma kõnes, et kirikuvarad peaksid olema kodupaigas.

"Mul on siiralt hea meel, et allkirjastati deklaratsioon," ütles ta. "See on meie ajalugu ja kodus on see kõige paremini hoitud ja väärtustatud."

Kirikus polnud ühtegi vaba istekohta ja hulk inimesi seisis püsti või oli õues. Jumalateenistusele järgnenud lõunasöögile kogunes rahvast sama palju.

Päev jätkus Sviby talumuuseumi viienda aastapäeva pidustustega, kus lõi peale presidendi kaasa ka kultuuriminister Laine Jänes, kes juhatas kammerkoori Tarmeko.

President kohtus Vormsil sündinud ja peaaegu kogu elu saarel elanud rannarootslase Oskar Fribergiga tema kodus Norrby külas, samuti perekond Holmiga Kersleti külast ning Vormsi Ennuga.

Kuna tänavu on kiriku taaspühitsemise 20. aastapäev, on sündmused Vormsi vallavalitsuse teatel tavalisest suuremad ja kestavad ühe päeva asemel mitu päeva ning lõpevad täna viikingiteatriga.

 

Artikkel Lääne Elu veebilehel.