- Reset + PDFPrindi

"Linlased rajasid kodu maale", Sakala, 24. august 2010

24.08.2010

Helgi Kaldma

 

20. augustil 1997 ostis Viljandis elav Pikkpõllu pere endale kodu maale ning kolmteist aastat hiljem andis president Toomas Hendrik Ilves neile Pärnus kätte kauni kodu auhinna.

«Oleme iseendile kodu rajanud ning meil pole midagi sellist, mida teistele näidata,» sõnas praegune Kõssa talu peremees Enno Pikkpõld, keda tuntakse kui ehitusfirma Pärlin tegevdirektorit. Ta ütles, et naise osa on olnud lilled ja muu ilu ning lapsedki on abiks olnud.

Peremehe kodune töö olevat puuriidad ja muruniitmine.

 

Hooned uppusid rohtu

 

Kõssa oli varem olnud saja-hektarise maaga põline suurtalu. Sellel ajal, kui pärijad selle müüki panid, oli põllumaa müüdud või rendile antud ning talus elas ainult eakas ema, keda lapsed vahel vaatamas käisid.

Uus omanik sai endale avara õuemuru ja kaheksa hektarit metsa Kõpu oja taga.

«Siin oli võpsik ja aias ulatus rohi üle põlve,» meenutas perenaine Razvita Pikkpõld kolmeteistkümne aasta taguseid augustipäevi, mil ta asus õues mingitki korda looma. «Kuu aega tegime tööd, alles siis julgesime soolaleivalisi vastu võtta.»

Praegu annab rohumaa avarust ja selle ühtlast muru ning selles kasvavaid puuvilja-ja ilupuid ning lilli imetleda.

«Enno niidab iga nädal traktoriga. Tal kulub selleks terve päev,» rääkis perenaine. Temalt endalt nõuab aia ilu aga igapäevast tööd. Eilegi oli tal väike kõblas käes ning ta kohendas lillede ümber olevat mulda, sest ööpäevane vihm oli selle kõvaks tampinud. Et tal on parajasti Pärlini raamatupidaja tööst puhkus, võis perenaine seda endale keset argipäeva lubada.

 

President kinkis roosi

 

Razvita Pikkpõld kutsus vaatama roosi, mille pere oli pühapäeval Pärnus presidendilt kingituseks saanud. Eile hommikul oli ta'selle kodutrepi kõrvale mulda istutanud, aga ka sildi juurde jätnud. Oranþikaspunaseid õisi kandva istiku sordinimi on «Lady Rose» ja see kasvab 60 sentimeetri kõrguseks.

«Just olin mõelnud, et pean sellele kohale uue roosi hankima, sest vana läks välja ja koht oli tühi,» avaldas lilledest lugu pidav naine rõõmu ilusa kokkusattumise üle.

 

Ehitaja ehitab ka kodus

 

Enno Pikkpõld ütles, et tema kodus pole midagi erilist näidata. Tegelikult maksab õueala vaadata ükskõik mis kandist nii kaugelt kui iga osa omaette.

1885. aastal ehitatud elamu on saanud uue välisvoodri ja see punase värvi. Aknaraamide helehall ja valge värv toovad veranda ilu hästi välja. Suurel taluaidal on uus katus ja ustel värske võõp. Sauna ja kasvumaja ehitas peremees aga vana talli vundamendile ning restaureeris ilusaks selle osa alusmüürist, mis jäi vabaks, nii-öelda silmailuks.

«Meil on kihvt kelder, kus õunu ja kartuleid saab eraldi hoida,» rääkis perenaine. Uhke kahe kambriga võlvkeldri oli selle endine peremees ise restaureerinud. Aastanumber peal reedab müügi- ja ostulepingu aega: 1997.

Razvita Pikkpõld, sünnilt leedulanna, nimetab augustit ilusaks, neile õnne toonud kuuks: «Mõelge: elasime linnas korrusmajas ning meil oli ainult väike aed Sultsis. Praegu on meie, linlaste kodu maal.» Eriti meeldib talle oma mets, mis otse oja tagant algab. Sinna viib ilus lai purre.

«9. augustil sündis Tallinnas meile lapselaps Kaspar. Pärast presidendiga kohtumist sõitsime teda vaatama ja viisime talle voodi,» rääkis vanaemaks saanu oma uuest rõõmust.

 

KAUNID

Viljandimaalt pälvisid presidendi autasu
• perekond Kuke Nõrga talu Suure-Jaani vallas
• perekond Ruudu kodu Viljandis
• perekond Pikkpõllu kodu Pärsti vallas Kiini külas
• Paistu küla Paistu vallas
• Suure-Jaani vald

Allikas: Eesti kodukaunistamise ühendus