- Reset + PDFPrindi

"Kaunimaid kodusid ehib presidendilt saadud märk", Põhjarannik, 27. august 2010

27.08.2010

Sirle Sommer-Kalda

 

President Toomas Hendrik Ilvesel avanes suurepärane võimalus anda kauni kodu auhind teiste seas oma nimekaimule Toomas Ilvesele ja tema abikaasale Riinale, kelle hoolitsetud majapidamises Kukruse külas elab koos kolm põlvkonda.

Ida-Virumaa omavalitsusliidu tegevdirektor Urve Erikson ütles, et auhinnale "Kaunis Eesti kodu 2010" esitati majapidamised, mis paistavad silma just oma terviklikkuse poolest.

"Nendes kodudes ei ole mitte üksik ilus lillepeenar, vaid terve aialahendus on ilusti tehtud ja nii aiakujundus kui hooned moodustavad kauni terviku. Et järgmine aasta on kodukultuuri aasta, tahame ka omavalitsusliidu poolt rohkem konkursse korraldada ja kaunitele kodudele enam tähelepanu pöörata."

Teiste seas võttis presidendi käepigistuse ja tänusõnad vastu Liimala küla Nõmme talu perenaine Juta Lullu. "President kinkis messingist märgi "Eesti kodu 2010", mille võib panna kas või maja külge. Meie veel pole otsustanud, kuhu selle paneme. Tõenäoliselt päris vihma kätte ei tahaks, pigem kas koridori või katusealuse alla," rääkis ta.

Ta lisas, et seekordsel, arvult 13. tseremoonial oli üks kauni kodu omanik, kes oli juba tuhandes auhinnasaaja.

 

Mälestuseks album

 

Kohaletulnud said ka albumi kõikide premeeritud kodude piltide ja lühitutvustusega. Nõmme talu kohta võib lugeda, et uusehitised sobituvad hästi vanade hoonetega; talule on iseloomulikud veel suured niidetud murupinnad, liigirikas iluaed ja maja ümbrusse rajatud noor männipark.

"Kuna Liimala külale ja mereäärsele on männid iseloomulikud, siis olen panustanud mändidele, aga ei lase neil kasvada nii kõrgeks, kui nad tahaksid. Igal aastal kasutan kääre ja lõikan männikasve lühemaks, et tekiks tõesti pargi tunne. Ma ei taha, et männik oleks nii kõrge, et ma sinna ära kaon," kirjeldas Lullu oma kodu ehet - noort männiparki.

Riina ja Toomas Ilvese Kukruse külas asuva majapidamise puhul tõsteti esile uut elumaja, mis on rajatud kooskõlas ümbritsevaga, 1910. aastal ehitatud hoonetega.

Riina Ilves ütles, et peab õnnestunud aiakujunduselemendiks keldrimäge, mis on osaliselt kaetud kiviktaimlaga. Majapidamise teeb eriliseks seegi, et seal elab koos kolm põlvkonda, kes kõik on kena kodu ülesehitamisest osa võtnud.

 

Eesmärk kaunis Eesti

 

Ida-Virumaa kolmas premeeritud kodu, Marika Haava-Illipe ja Kalmer Illipe Angerja talu Kudrukülas jäi komisjonile silma sellega, et Narva jõe kaldale, oma vanemate maale kerkinud uus eramu moodustab koos meeldiva kujunduse ja pilkupüüdva heakorraga ühtse terviku.

Lisaväärtuse annavad avatud vaade jõele ja linnuparadiisile Kannisaarel ning paadisilla juures olevad paadid ja kalapüügivahendid, mis kinnitavad, et suguvõsa kalapüügitraditsioon kestab läbi põlvkondade.

President Toomas Hendrik Ilves ütles läinud pühapäeval Pärnu kontserdimajas auhindu üle andes, et "meie kõigi ühine eesmärk on kaunis ja turvaline Eesti. Maa, mis hoolib oma elanikest ja mille elanikud hoolivad oma maast".

Ilvese hinnangul pole kaunis kodu või kodukant see, mis on tehtud kõige ilusamaks suure rahaga ja ainult teistele vaatamiseks.

"See peab olema omanäoline, oma käte ja hingega tehtud, siis on seal ka too miski, mis teebki kodu soojaks ja hubaseks. Teeb selliseks, kus tahad ise olla ja kuhu teised tahavad tagasi tulla. Teeb ühest paigast kodu. Oma kodu hoidvad inimesed saavad kõige paremini aru, et kodu ei lõpe ukselävel. Meie kodu on kogu Eesti ja siin ei visata prügi metsa alla või ukse taha või autoaknast maanteele. Kui seda mõistetakse, siis saame Eesti puhtamaks ja ilusamaks."

 

Auhinna "Kaunis Eesti kodu" laureaadid, keda tänavu oli 83, valis välja Eesti kodukaunistamise ühendus. Auhinnatseremoonia toimus 22. augustil Pärnus 13. korda.

Auhinna "Kaunis Eesti kodu 2010" said Ida-Virumaal:
Juta Lullu kodu Liimala külas Lüganuse vallas Marika Haava-Illipe ja Kalmer Illipe Angerja talu Kudrukülas vaivara vallas
Riina ja Toomas Ilvese Kople kinnistu Kukruse külas Kohtla vallas
Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku Sillamäe Jumalaema Kaasani Ikooni kogudus Jõhvi vald kui kõige heakorrastatum omavalitsus

Allikas presidendi kantselei