- Reset + PDFPrindi

"Gunnar Metsma sai Kotkaristi kuldristi", Meie Maa, 4. veebruar 2011

04.02.2011

Alver Kivi

 

Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves andis seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete eest saarlasest vabadusvõitlejale Gunnar Metsmale Kotkaristi kuldristi.

"Ei või olla! Mina, väike ja tagasihoidlik inimene, pole ise ennast kusagile toppinud ja nüüd selline autasu!" ei uskunud 86aastane Gunnar Metsma talle presidendi poolt osaks saanud tunnustust.

"Mind pole varem veel keegi ühegi medaliga autasustanud ja ma ei oska öelda, kuidas siis nüüd äkki selle peale tuldi. Aga igal juhul olen ma rõõmus ja kindlasti sõidan Tallinnasse, et oma medal vastu võtta," oli teenekas vabadusvõitleja saadava Kotkaristi kuldristi üle õnnelik.

Gunnar Metsma sõjamehe tee algas 1943. aastal, kui 18aastane noormees mobiliseeriti Saksa sõjaväkke ja koos teiste Saaremaa poistega viidi ta Poolasse Heide laagrisse.

1944. aasta juuli Auvere lahingus sai 20. Eesti diviisi 45. rügemendi 1. pataljoni 1. jalaväekompanii jaoülem Metsma haavata. Järgnes hospidal Leningradis ja vangilaager Karjalas, kust ta vabanes 1947. aastal.

Kodulinnas sai Metsma tööle kommunaali aiandisse. Ta tegi ka matusepärgi ja pruudikimpe. Kaheksa aastat oli Gunnar Metsma aednik veel linna haiglas, aga kokku on ta aianditöötaja olnud 34 aastat.

Paljud linnainimesed teavad, et Gunnar Metsma aias kasvab haruldane puu, kreeka pähklipuu, mis ka vilju kannab.

Täname tähelepanelikku lugejat, kes Meie Maale vastava vihje andis.

 

Artikkel Meie Maa veebilehel.