- Reset + PDFPrindi

"Presidendi kutse tunnustab gildi", Pärnu Postimees, 23. veebruar 2011

23.02.2011

Karin Klaus

 

Homme tähistatakse Eesti Vabariigi 93. aastapäeva pealinnas riigilipu piduliku heiskamisega Pika Hermanni tornis Toompeal, pärgade asetamisega Vabadussõja võidusamba jalamile, jumalateenistusega Tallinna piiskoplikus toomkirikus ja kaitsejõudude paraadiga Vabaduse väljakul.

Peale selle toimub kõikjal Eestis hulk suuremaid ja väiksemaid tähtpäevaüritusi, millest üks oodatumaid on ilmselt presidendi vastuvõtt Estonia teatri- ja kontserdimajas. Vastuvõtule ja sellele järgnevale kontserdile on palutud üle 900 külalise, kontserdi kunstiline juht on Tõnu Kaljuste ja kunstnik Ene-Liis Semper.

Seekord varjutab riigi sünnipäevapidu tulekahju Haapsalu lastekodus. President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves teatasid ühisavalduses, et Haapsalus pühapäeval juhtunud tragöödia tõttu jääb tänavusel aastapäevavastuvõtul ära tants.

 

Pärnumaalased peol

 

Pärnumaalastest on riigikogu liikmete ja ametiisikute kõrval vastuvõtule kutsutud sõudjad Kaspar Taimsoo ja Allar Raja, kes eelmisel aastal võitsid hõbemedali Portugalis Euroopa meistrivõistlustel meeste paarisaeru kahepaatide konkurentsis, ja nende treener Mati Killing.

Kutse vastuvõtule said teiste seas Maarja-Magdaleena gildi perenaised Kadri Rebane ja Herdis Elmend. Tänavu pälvis MTÜ Maarja-Magdaleena Gild Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ettevõtlusauhinna – turismi uuendaja 2010 tiitli.

Samuti tunnustas Pärnu linnavalitsus gildi loovtegevuse arendaja 2010 auhinnaga.

"Meeldiv üllatus oli vabariigi presidendi kantselei templiga ümbrikku ja peokutset postkastist leida," meenutas Elmend. "Eelmisel aastal turismi uuendaja auhinda kätte saades kutsusime härra presidenti Pärnusse külla gildiga tutvuma. Ta tundus olevat päris huvitatud ja nüüd ehk avaneb võimalus küllakutset korrata."

"Eesti riik on nii väike, et pea kõigil, kes pühendunult päevast päeva oma asja ajavad, on võimalus saada märgatud ja Eesti Vabariigi sünnipäevale palutud," lisas Rebane. "Muidugi teeb siirast heameelt, et gildi tegevust Eesti käsitöö ja pärimuskultuuri uues valguses näitamisel on taas tähele pandud. Heameelega võtaksime vastuvõtule kaasa kogu gildimaja rahva, sest nii auhind kui peokutse on tunnustus meile kõigile."

 

Riietus kannab tähendust

 

Oma kostüümivalikut gildiemandad enne vastuvõttu avalikustada ei soovinud. "Minule on tähtsam vastuvõtu sisuline külg," väitis Rebane. "Samal ajal kannab riietus oma tähendust ning kuna Maarja-Magdaleena gild esindab nii vaimse kui ainelise kultuuripärandi säilitamist ja arendamist, pöörame ka välisele küljele tähelepanu." Elmend avaldas, et tema kannab klassikalises stiilis kleiti. Rebase tualett on enda disainitud ja õmmeldud ning väljendab omaniku tihedat suhet käsitööga.