- Reset + PDFPrindi

"Presidendi kutse on väga suur tunnustus", Sakala, 23. veebruar 2011

23.02.2011

Tea Raidsalu

 

Alli Laande läheb homme presidendi vastuvõtule esimese Mulgi laulu- ja tantsupeo korraldajana. Tänavune käik ühele riigi tähtsamale peole on talle koguni kolmas.

Esimest korda oli Alli Laande kutsutute hulgas aasta ema auväärse tiitli puhul. «Esimene kord oli nii eriline ja ülev tunne!» õhkas Laande heatujuliselt. «Mulle oli see nii suur asi — olla seal kui üks miljonist Eesti inimesest.»

Toonane väga suur tähelepanu pani ta koguni kohmetuma. «Kui pidin esimesena presidendiga kätlema minema, tundsin ennast nagu väike laps, kes on lavale esinema saadetud,» jutustas ta.

Seniajani meenutab Alli Laande abikaasaga isekeskis, kuivõrd eriline ja üllas tunne oli siis, kui nad esimeste julgetena orkestrihelide saatel üle tühja tantsuplatsi keerlesid.

 

Rahvarõivad au sees

 

Teisel korral sai Alli Laande peokutse kui Mulgi kultuuri instituudi eestvedaja ning toona oli tal peol olles ametniku tunne. Seevastu tänavu poeb taas hinge ärevus, justkui läheks esimest korda, sest presidendi kutse on tema hinnangul väga tähtis tunnustus.

«Ma tunnen, et olen korda saatnud midagi suurt, mida on märgatud ja tähtsaks peetud,» tõdes ta.

Sellega, et presidendi vastuvõtu ümber keerleb palju negatiivseid arvamusi, ei ole Alli Laande kriipsuvõrragi nõus. «Kui Lennart Meri meile selle kombe tõi, siis me ei tohiks sellesse halvustavalt suhtuda,» on ta konkreetne. «Inimesed, kes on sinna kutsutud, ei ole selle tähelepanu suhtes sugugi ükskõiksed.»

Presidendi vastuvõtt on Alli Laande sõnul tore sama eluala inimeste kokkusaamiskoht. «Meie, rahvakultuuriinimesed, hoiame ikka kokku,» lausus ta. «Suur rõõm on seal Setumaa ja Kihnu rahvast näha ning arutada, kuidas on vahepeal läinud.»

Tänavu lasub Alli Laandel omamoodi ülesanne: ta õnnistab oma käiguga sisse Helme rahvarõivad, mis on äsja nõelasilmast tulnud. «Olen Mõisaküla tantsurühma juhendaja ja me tellisime endale uued komplektid,» selgitas ta. «Lubasin rühmale, et olen vastuvõtul nende saadik ja näitan meie ilusaid riideid.»

Varem on ta igal aastal uhkusega kandnud Mulgi rõivaid. «Minul ei sobikski midagi muud selga panna. Kui ma läheksin pika kollase kleidiga, ei oleks see üldse minu teema.»

 

Raskel ajal peab kokku hoidma

 

Vabariigi aastapäeva Alli Laande perekond koos tähistanud pole. «See on küll kombeks, et  me õnnitleme selle päeva puhul üksteist,» ütles ta.

Seekordne pealinnasõit kujuneb abielupaarile aga eriliseks. «Meil oli 17. jaanuaril 35. pulma-aastapäev. Tähistame seda pärast vastuvõttu Rocca al Mare hotellis, sest lapsed kinkisid meile sinna romantikapaketi,» lausus Alli Laande.

Seekordset aastapäevapidu varjutab Haapsalu tragöödia, milles kaotas elu kümme inimest. «Ma ei suutnud uskudagi, et meie riigis on võimalik niisugune õnnetus. Nende lapsukestega juhtunust on väga raske ja valus rääkidagi...» kõneles ta murtud häälel.

Presidendi otsus, et vastuvõtul jäetakse tants ära, on Laande hinnangul ainuõige. «Elus on ikka nii, et mure ja rõõm käivad käsikäes. Kindlasti mõtlevad peol olijad ühiselt sellele õnnetusele ja räägivad sellest — see on väga oluline,» rõhutas ta.

 

KOMMENTAAR

Ave Kikas, Polli aiandusuuringute keskuse juhataja

Mina lähen presidendi vastuvõtule esimest korda. Kutse oli meeldiv üllatus ja ma austan seda väga. Vabariigi aastapäeva pidustused on meil olnud tavaliselt perekesksed.

Presidendi otsus peo korraldust muuta oli igati mõistlik. Peaksime ühiselt mõtlema nendele peredele, keda tabas suur kaotus.

Soovin eesti inimestele, et olgem positiivsemad ning nähkem endi ümber ilusat! Negatiivsus ja kurjus ei aita meil rahvana koos püsida.