- Reset + PDFPrindi

"Üks noorim vastuvõtu külaline: partei jooksupoissi minust ei saa!", Õhtuleht, 25. veebruar 2011

25.02.2011

Arvo Uustalu 

 

"Ma ei tea, kas me kunagi viie rikkama riigi hulka jõuame, aga kindlasti läheb elu praegusega võrreldes paremaks," arvab mullu parimaks tunnistatud õpilasfirma juht Sander Sõna, kes oli presidendi vastuvõtu üks nooremaid külalisi.

Tulevikus plaanib Sõna ennast teostada pigem äris kui poliitikas.

Presidendi kutsel eile vabariigi aastapäeva pidulikul vastuvõtul käinud Tartu kunstigümnaasiumi 12. klassis õppiv Sander Sõna oli riigipea üks nooremaid külalisi. Poiss pälvis kutse tänu sellele, et juhib parimaks tunnistatud õpilasfirmat Pääsuke. 

 

Firma loomiseks piisab ideest

 

Sander usub, et firma saab asutada ka miljoniteta taskus – vahel piisab õige väikesestki ideest.

"Soov midagi ise ära teha oli suur. Algul tahtsime hakata tegema kellarihmu. Aga siis sattusin Annelinna täikal nägema autokummikuhjasid ja mul tuli mõte, et tülika prahi võiks hoopis panna raha teenima. Esimese asjana vaatasime poistega, kuidas rehve omavahel ühendada saab, järgmisel päeval oli autokummidel poroloon sees ja ülejärgmisel kate ümber. Oligi rehvitumba prototüüp olemas!" kirjeldab ta oma väikese mööblifirma sündi.

Sama kiiresti, kui tulevasele firmale leiti toode, leidus ettevõttele ka nimi. "Sattusime juhuslikult Pääsukese tänavale. Sealt kargaski pähe, et kuna meie toode on mõeldud kogu perele, siis võiks firmal olla ka ilus eestipärane ja perekeskne nimi. Rahvuslind pääsuke oli teatud mõttes ka ennustuslik, kui kõrget tähelepanu silmas pidada," selgitab õppurettevõtja. 

 

Ei taha olla jooksupoiss

 

Sander kinnitab, et klientidel võõristust endise prahi elutuppa toomise vastu pole. "Müüme ju 25 kilo kaaluvat mööblit, mitte kulunud rehve. Ka Tartu ülikool kinnitas, et kasutatud rehv ei ole mürgine," toonitab ta.

Sander tõdeb, et õpilasfirma puhul pole kõige tähtsam tulu suurus. "Olulisem on see, et saime enesekindluse ja teadmise, kuidas ettevõtluskeskkond üldse toimib. Mulle on öeldud, et sul jutt jookseb – mine ka poliitikasse. Meie klassiski on paar parteide jooksupoissi. Aga mina tahan ise asju teha! Käisin ka Tartu linnapea juures töövarjuks. Kui linnapeaks tulles võtad sa alati kellegi töö üle, siis firmat saab alustada ka nullist," nendib ta.

Välismaale paremat elu otsima noormees pärast gümnaasiumi minna ei kavatse. Õppima tahab ta asuda Tartu ülikooli. "Kas keemiat või majandust," täpsustab ta.

"Proovin saada nii palju kogemusi kui vähegi võimalik. Vaatan ka aastapäevaüritust kui suurt kogemust. Ega ma ju tea, kuidas kõrgemas klassis suheldakse ja elu käib. Aga arvan, et tunnustamist on vaja. See motiveerib. Ei tule mõelda nõnda, et miks kolleeg või konkurent sai presidendi käepigistuse ja mina mitte. Tuleb mõelda, et väga tore, et meist kedagi tunnustati," arutleb noor ärimees.

"Meie emadele-isadele ütlen aga lohutuseks, et noorus ei ole hukas. Noored tahavad tööd teha, kuid kahjuks ei ole seda tööd alati leida," ütleb Sander.

Õpilasfirma Pääsuke asutasid 2009. aasta oktoobris Tartu kunstigümnaasiumi 11.b klassi lapsed. Firma valmistab kasutatud autorehvidest tumbasid. 

 

Heeringatarrend ja küüliku-rilette

 

Seitse kokka valmistasid presidendi vastuvõtu külalistele 10 800 suupistet.

21 sorti toiduampsude sekka mahtus astelpaju-porgandikreemiga pähklikorvikesi, leiva-kilutrühvleid, parditartari ploomi-vürtsimoosiga, küüliku-riletteÿi marineeritud pirni ja redisega, õuntega suitsutatud angerjat, hernepüreesuppi suitsusealiha ja mustjuure-tðipsiga, heeringa-hapukooretarrendit sibulakreemi ja röstitud leivaga ning suitsulõhesalatit peedi ja vutimunaga. Söödi 2000 Vello Koosmaa ja 1000 Kõllaste kommimeistrite kommi. Peosaali kaunistamiseks kulus Postimehe teada 3000 lilleõit – teiste hulgas 1000 tulpi ning 200 Itaaliast toodud rukkilille. Vastuvõtul käinud Sõmeru põhikooli kokk Urmas Lindlo , kelle söökla tunnistati mullu parimaks koolisööklaks, kinnitab, et vastuvõtul oli kõik väga hea. "Aga seda võin küll öelda, et ka väikese raha eest saab valmistada maitsva ja tervisliku eine. Ka koolisööklas," märgib ta.

 

Artikkel Õhtulehe veebilehel.