- Reset + PDFPrindi

"President käis Saue gümnaasiumi keeleuuendajail külas", Harju Elu, 18. veebruar 2011

18.02.2011

Regina Lilleorg

 

Teisipäev läheb Saue gümnaasiumi ajalukku väga erilise päevana - kooli külastas president Toomas Hendrik Ilves ja andis sõnausel tunnustatud 10b klassile emakeele tunni.

Kooliaasta eel kuulutas president välja sõnavõistluse ehk sõnause ning eestikeelseid vasteid otsiti 11 sõnale. Sõnausel osales 593 inimest, kes esitasid 2123 sõnaettepanekut.

Saue gümnaasiumi 10b klass saatis sõnausele kaheksa ettepanekut, presidendi poolt leidis tunnustamist ingliskeelse sõna othering vaste "teisestamine". 10. detsembril tunnustas president sõnause parimaid Kadriorus, siis lubas ta klassi esindajaile ka kooli külastama tulla.

 

Tahtis kõiki näha

 

Pärast väikest ringkäiku koolimajas alustas president Ilves 10b klassi ees emakeeletundi. President tervitas noori ja avaldas tunnustust, et õpilased nii tublilt sõnausest osa võtsid. "Ma tahtsin teid kõiki näha, kes te olete sellise loominguga välja tulnud," ütles ta klassile.

"Keele uuendamine on alati eeskätt noorte asi. See on teie kätes ja teie olete sellest võimalusest haaranud kinni paremini kui ükski teine klass Eestis. Seetõttu tahan ma selle klassi õpilasi eriliselt tänada sõnavõistlusel osalemise eest," ütles president Ilves ja rääkis keeleteadlase Johannes Aaviku panusest eesti keele uuendamisse.

President rõhutas, et kui me uusi eestikeelseid sõnu, mis vahetaks välja laensõnad, ei kasuta, siis nad käiku ei lähe. "Keel on kasutus, nagu ütles Wittgenstein. Kui maakeeles maailma kirjeldamiseks sõnu ei jätku, võetakse appi võõrkeelsed sõnad ja väljendid. Uued väljendid tulevad keelde niikuinii koos meie ellu lisanduvate uute nähtustega ega arvesta keelereeglitega, vaid tulevad nn copy/paste meetodil," sõnas president Ilves.

Tunnis esitati presidendile palju Eesti riigi tulevikku ja noori puudutavaid küsimusi.

Õpilasesinduse esindaja Merilin Nurmsalu kimbuga presidendile.

Tunni järel said erilise kogemuse 11. klassi õpilased Inge-Helene Pelloja ja Merilin Nurmsalu, kes intervjueerisid president Toomas Hendrik Ilvest kooliajalehe "Spikker" tarvis.

 

Alati oodatud

 

Kui president Ilves klassiruumist väljus, ootas seda hetke koridoris arvukas ja põnevil koolipere. "Tervist!" hõikas rõõmus president ja viipas käega ning lapsed teretasid rõõmsalt vastu.

Saue gümnaasiumi direktor Jaan Palumets: "Arvan, et see tund oli huvitav, lapsed kuulasid suure huviga." Direktori sõnul avaldas presidendile muljet, et sõnausest võttis osa kogu klass.

"Õpilased nägid, et president pole midagi kauget ega müstilist, ta on üks osa riigist ja meist. See päev on mälestus, mis jääb kogu eluks," ütles direktor. "Ütlesin, et ta on alati meie majja oodatud, kas presidendina või mitte. Ta on meeldiv inimene ja kindlasti ka hea president."

 

ARVAMUS

MART ТАМ BERG, Ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja

Lapsed olid koolis elevil sellest peale, kui president kooli lubas tulla. Mida päev lähemale, seda rohkem pärimisi oli. Meie koolis on külas käinud kõik lähimineviku peaministrid. Õpilased jälgivad poliitikat väga hoolega, kuna ühiskonnaõpetus on nii 9. kui 12. klassis. Läbi elukogemuse ja ühiskonnaõpetuse noor inimene sotsialiseerub, temast saab teadlik ühiskonnaliige. Arvan, et presidendi tulek kooli on meile väga suur au.