- Reset + PDFPrindi

"Kolm läänevirulast saavad riikliku tunnustuse Valgetähe ordeni näol", Virumaa Teataja, 3. veebruar 2011

03.02.2011

Katri Lindau

 

President Toomas Hendrik Ilves avalikustas eile nimekirja inimestest, kellele soovib annetada riikliku autasu riigile osutatud teenete eest. Kolm teenekat on seotud Lääne-Virumaaga.

Lääne-Virumaalt saavad teenetemärgi hariduselu edendaja Malle Reimann, külaelu arendaja ja ajaloo talletaja Aarne Vaik ning ettevõtja, Haljalas tegutseva Bellus Furniture OÜ üks omanikke Rolf Kristian Relander.

Valgetähe V klassi ordeni vääriliseks tunnistatud Kadrina valla Vohnja kooli loomise eestvedaja, selle kauaaegne õpetaja ja direktor Malle Reimann kuulis uudist ajakirjanikult ning esiti võttis see ta lausa sõnatuks.

“See tuli nii ootamatult, nagu välk selgest taevast,” sõnas pikaajaline õpetaja ning lisas, et kui tunnustus on antud, tuleb see ka vastu võtta. Ise ta oma elutööd kuidagi eriliseks või silmapaistvaks pidada ei tahtnud ning arvas, et Eestis on palju teisigi hariduselu arendajaid, kes märkamist ning tunnustamist vääriksid.

Kohaliku elu edendajana sai Valgetähe V klassi teenetemärgi Käsmu külavanem ja Käsmu meremuuseumi asutaja Aarne Vaik.

“Hea meel on igal juhul, ja eriti hea meel on, et mind on mitmed sõbrad õnnitlenud teenetemärgi saamise puhul, see näitab, et nii presidendi kui teiste arvamus ühtib ja järelikult olen õigel suunal,” kommenteeris Aarne Vaik, kelle sõnul on Eestis kultuurivaldkonnas tegutseda üsnagi keeruline. “Kultuuripõldu ei ole kerge künda, siin on kemplemist alates orkestritest kuni muuni välja ning tunnustamine vaheldub mittetunnustamisega,” märkis ta ning lisas, et iga inimene vajab aga märkamist ning presidendi märkamine annab jõudu edasi pürgida.

President Ilves tunnustas sel aastal vaid kolme Eesti riigi majandust edendanud ettevõtjat, nende hulgas sai ligi kümme aastat Haljalas tegutseva Bellus Furniture OÜ üks omanikke Rolf Kristian Relander Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Rolf Kristian Relanderi sõnul oli riiklik tunnustus suur üllatus ja kindlasti väga oluline. “Eks kindlasti tõstab väärtust see, mida väiksem on seltskond, kes tunnustuse saavad, kuid olgu see arv suurem või väiksem, ikkagi on ettevõtjad teistega võrreldes samuti tunnustust väärt,” lausus Relander.

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas alla otsusele, millega annetas seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks riikliku autasu 99 inimesele kodu- ja välismaal, eile.

“Eesti Vabariigi 93. aastapäeva eel tänab ja tunnustab meie riik teenetemärkidega inimesi, kes oma tegevusega on aidanud edendada, hoida ja kindlustada Eesti iseseisvust,” kirjutas riigipea otsuse eessõnas. “Sellega väljendab Eesti riik oma tänu inimestele, kelle töö ja pühendumine erinevates eluvaldkondades on muutnud meie maad hoolivamaks ja paremaks, targemaks ja tugevamaks,” rõhutas president Ilves.

President Toomas Hendrik Ilves annab teenetemärgid üle 23. veebruaril.