- Reset + PDFPrindi

"Presidendi tunnustuse pälvis teiste seas tänavu ka kaks Valgamaa meest", Valgamaalane, 3. veebruar 2011

03.02.2011

Sirje Lemmik

 

President andis eilse otsusega 99 inimesele riikliku autasu. Valgamaalt pälvisid selle kultuuritegelane Ilmar Kõverik ja põllumees Mati Nurm.

Teenetemärgid eraldas president Toomas Hendrik Ilves seoses peatse iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks. Mõlemad Valgamaalt tunnustuse pälvinud said tema otsusega Valgetähe teenetemärgi 5. klassi.

Kui Valgamaalase reporter üritas tunnustatuid telefonitsi kätte saada, et neile kõrge autasu puhul õnne soovida ning esimesi emotsioone pärida, siis kohe see ei õnnestunudki. Põhjus oli üsna lihtne: mõlema mehe telefonid olid juba õnnesoovidest ummistunud. Neid, kes mõlemale maakonnas tuntud oma ala tegijale tunnustus- ja kiidusõnu öelda tahtsid, jagus küllaga.

 

Kohaliku elu edendaja

 

«Ei oska kohe esialgu midagi öelda, nii ootamatu on see kõrge tunnustus, mille vääriliseks mind on peetud,» lausus Ilmar Kõverik. Tema sõnul on tegu kahtlemata suure auga ning tal olevat tekkinud isegi küsimus, kas ta üldse selle vääriline on.

«Teen oma igapäevast tööd ja loomulikult on mul hea meel selle üle, et minu tegemisi on märgatud ja autasu vääriliseks peetud,» lisas tunnustatu. Veel lisas ta, et alles ta toibus ühest toredast üllatusest, mis talle jaanuaris osaks sai. Nimelt valis Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp viie kandidaadi hulgast just Kõveriku maakonna kultuuripreemia Valgamaa Kultuuripärl vääriliseks.

Tõrva kultuurimaja juhataja Pille Ilissoni sõnul on Valgamaal vähe neid, kes Ilmar Kõveriku tegemisi ei teaks ega tema tuntud inimeste juurte otsingutest ja sellega seotud kohtumisõhtutest midagi poleks kuulnud.

«Ilmar on tubli inimene, kes teeb oma tööd pühendunult ning suure kirega. Ta on oma ala fanaatik,» iseloomustas kultuurimaja juhataja kolleegi.

Ilisson lisas, et just Ilmar Kõveriku ettevõtmiste tulemusena on Tõrva linnarahvas ka kõrgkultuuri nautida saanud. «Та on vastutulelik ja abivalmis kolleeg ning aktiivne ja tegus kultuuritöötaja,» tõdes Ilisson.

Valgamaa Põllumeeste liidu juhataja Jaan Bachmanni sõnul oli teraviljakasvataja Mati Nurm põllumeestest just vääriline kandidaat saamaks Valgetähe teenetemärki. «Та oli ajaliselt taasiseseisvumise järel üks esimesi talunikke maakonnas ning pälvinud oma talu tegemistega mitmeid auhindu,» selgitas ta.

 

Eesrindlik põllumees

 

Seemnekasvatusele spetsialiseerunud Hummuli valla Puide talu omanik Nurm tunnistati 2008. aastal aasta põllumeheks.

«Juba see üle-eestiline tiitel räägib iseenda eest,» lisas põllumeeste juht. «Та on hakkaja ja aktiivne talunik, kes ei keeldu kunagi teisi õpetamast ja nõu andmast. Tubli mees.»

«Olen esialgu üllatusest emotsioonina,» ütles Mati Nurm.

Ta lisas, et täiesti loomulikult teeb nii kõrge autasu rõõmu ja kellele ei meeldiks, kui tema tegemisi märgatakse ja hinnatakse. «Väga ootamatu ja üllatav on mulle see teade autasu saamisest, pean kõigepealt selle uudisega harjuma ja omaks võtma, siis tulevad ka emotsioonid,» arvas põllumees.

«Eesti Vabariigi 93. aastapäeva eel tänab ja tunnustab riik teenetemärkidega inimesi, kes oma tegevusega on aidanud edendada, hoida ja kindlustada Eesti iseseisvust,» kirjutas riigipea otsuse eessõnas. «Sellega väljendab Eesti riik oma tänu inimestele, kelle töö ja pühendumine erinevates eluvaldkondades on muutnud meie maad hoolivamaks ja paremaks, targemaks ja tugevamaks.»