- Reset + PDFPrindi

Evelin Ilves Euroopa Psühhoneurofarmakoloogide Kolleegiumi (ECNP) 10. Regionaalkonverentsil

27.04.2009

Auväärt külalised!
Daamid ja härrad!


Mul on suur au tervitada Tallinnas Euroopa Neuropsühhofarmakoloogia Kolleegiumi esindajaid.

Just siin, Eestis, Tartu Ülikoolis, kasvas arhailisest materia medica distsipliinist (mis muutus meditsiini kui teaduse arenedes iganenuks) välja eksperimentaalfarmakoloogia – puhaste ravimite liigitamise teadus. Seega võime seda konverentsi pidada oluliseks ja kauaoodatud kojutulekuks.

Nagu me kõik teame, on Maailma Terviseorganisatsioon viimastel aastatel üha enam rõhutanud: "Ei ole olema tervist ilma vaimse terviseta".

Vaimse tervise all peetakse silmas heaoluseisundit, kui inimene tajub oma võimeid, tuleb toime igapäevaelu tavapärase stressiga, suudab töötada tulemuslikult ja tõhusalt ning on võimeline andma panuse oma kogukonna heaks.

Vaimse tervisega seotud probleemide osakaal on tõepoolest märkimisväärne. Ligikaudu 14 protsenti maailma haiguskoormusest on seotud neuropsühhiaatriliste häiretega, mis on peamiselt põhjustatud kroonilisest depressioonist ja teistest levinud psüühikahäiretest, alkoholi ja uimastite kuritarvitamisest ning üha enam ka toitumishäiretest.

Maailmas sooritab igal aastal enesetapu keskmiselt 800 000 inimest. Umbes pooltel juhtudel avalduvad psüühikahäired enne 14 aasta vanuseks saamist. Hinnanguliselt esineb 20 protsendil maailma lastest ja noorukitest psüühikahäireid või psüühilisi probleeme ning sama tüüpi psüühikahäireid esineb erinevates kultuurides.

Seda enam on väga kohane, et Euroopa Neuropsühhofarmakoloogia Kolleegium on rakendanud oma asjatundlikkust analüüsimaks vaimse tervise tähtsust rahvastiku tervises üldiselt, ja aidanud juhtida otsustajate tähelepanu sellele, milline on psüühikahäirete levimus ja nendest põhjustatud haiguskoormus Euroopas.

Euroopa Neuropsühhofarmakoloogia Kolleegium on koondanud arstid ja laboratoorsetele uuringutele keskendunud teadurid hästi toimivaks spetsialistide ühenduseks, mille liikmed otsivad uusi ideid ja soovivad oma töös ajaga kaasas käia. Meil on hea meel, et Eesti farmakoloogid, neuroteadlased ja psühhiaatrid osalevad aktiivselt selles avastamisprotsessis.

Maailma Terviseorganisatsiooni tungivat üleskutset investeerida rohkem vaimsesse tervisesse ja pakkuda rohkem seda edendavaid teenuseid on võimalik kuuldavaks teha ja seda pannakse rohkem tähele, kuna inimmõistuse teaduslik uurimine on saanud järjest mõistetavamaks ja paremini seletatavaks. Farmakoloogide ja psühhiaatrite nimekas kogukond on pühendunud õilsale eesmärgile – inimese mõistmisele ja täiustamisele.

Ma soovin teile edu selle ülla eesmärgi saavutamisel! Edukat konverentsi ja meeldivat aega Tallinnas!

Aitäh!