- Reset + PDFPrindi

"Evelin Ilveselt jõululauale", Elukiri

05.12.2011

Helle Raidla

 

Jõulude eel jagas presidendiproua meiega kahe küpsetise retsepti, mis mõlemad sobivad suurepäraselt ka jõululauale.

 

Jõululaupäeva õhtul istub perekond Ilveste Ärma talu pühadelaua taga vähemalt tosin inimest, aga lauda on tulnud katta ka rohkem kui paarikümnele, tunnistab presidendiproua. Loomulikult on laual traditsioonilised pühadetoidud: verivorstid, hapukapsas, praad, seened, piparkoogid. Kõik algusest lõpuni pereema enda tehtud.Muidugi ei puudu omatehtud leib, jõululeiva sisse lisab Evelin kuivatatud puuvilju ja rosinaid.

Vana-aastaõhtul, 31.detsembril aga katsetatakse Ärmal maailma maitseid. „Valime ühe piirkonna, näiteks India, ja siis teeme sealseid toite,“ jutustab Evelin.

Ei ole enam kellelegi uudiseks, et meie presidendiprouale meeldib köögis toimetada. Äsja ilmus tema kokaraamat „Kingitud maitsed“.

„Mida kiirem on elu, seda paremini mõjub mulle köögis askeldamine.

Kokkamine on ju rahustav tegevus, köögist saan ma rahu, tasakaalu ja tervise. Kui panen köögis põlle ette, tuleb energia tagasi,“ räägib Evelin. Ta peab väga tähtsaks toidu kvaliteeti ja päritolu ning kasutab toiduvalmistamisel võimalikult palju isekasvatatut ja kohalikelt talumeestelt soetatut. Tõelise taluperenaisena tunneb ta uhkust, et Ärma talu aidad on täis omamaist kraami. „Meie oma maast pärit puhas toit on meile kõige parem, ja eriti vajalik on see lastele,“ on Evelin Ilves veendunud.

Tema on kokkamise loomingulise mõnu üles leidnud, ja soovitab seda teistelegi.

„Põhiline – kõike, mida teed, tee armastusega! Keskendu olulisele ja tegele sellega siis kogu südamest,“ rõhutab ta. Ja tunnistab, et enamus toite valmivad temalgi nii-öelda tunde järgi, mitte retseptist näpuga järge ajades.

 

Karaski retsepti sai Evelin oma vanaemalt ja eriti hästi maitseb see küüslauguga, presidendipere sööb karaskit vahel lausa leiva asemel. Tihti lisab Evelin karaskisse ka kliisid, nii saab see eriti tervislik.

VANAEMA VORMIKARASK

1 l hapupiima või keefirit (nt Nopri)
3 muna
3-4 küüslauguküünt
2-3 sl võid
1 tl meresoola
2 sl pruuni suhkrut
750-800 ml odrajahu (nt Veski-Mati)
2 tl söögisoodat
2 tl sidrunimahla

Valmistamine

Haki küüslauk ja hauta võis madalalkuumusel õrnalt klaasjaks. Jäta jahtuma.

Sega munad soola ja suhkruga (ära vahusta!). Lisa hapupiim ning jahu ja sooda. Soodale tilguta sidrunimahla, nii neutraliseerid sooda kõrvalmaitse. Lisa tainasse ka võis hautatud küüslauk. Kalla segu võiga määritud leivavormi. Küpseta 200-kraadises ahjus tund aega.

Serveeri värske taluvõi ja soolahelvestega. Sobib ka lihtsalt leiva asemel

söömiseks.

 

 

Kook, mille tegemine tundub väga töömahukas, valmib tegelikult vaid 20 minutiga ja see on tõesti uhke ja maitsev! Selle retsepti sai Evelin Ilves 2009. aastal Portugalist. „Oli väga palav juulikuu päev ja ega keegi eriti süüa tahtnud. Aga polnud ju viisakas ära ka öelda... Meid viidi ühte kohalikkukülarestorani, kus pakuti nii maitsvat kooki, et isegi president tellis teise tüki juurde. Küsisin sealsetelt lahketelt kokkadelt retsepti kaasa, ja see osutus väga lihtsaks. Nüüd on sellest saanud meie pere lemmikkook!“

 

Bolo de Merengue ehk BESEEKOOK KONDENSPIIMAGA

1 purk magusat kondenspiima
1 l piima
6 munakollast
2 tl maisitärklist
1 sl maisijahu
2 pakk Marie küpsiseid (võib kasutada ka Lotte vm küpsiseid)
1 kl kohvi

Besee:

6 munavalget
6 sl heledat roosuhkrut
3 sl seedermännipähkleid või piiniaseemneid. Neid võib enne kuival kuumal pannil kergelt röstida.

Besee valmistamiseks lisa munavalgetele teelusikatäis peensuhkrut ja vahusta mikseriga. Alusta vahustamist aeglaselt, tõsta tasapisi kiirust. Lisa munavalgetele ülejäänud suhkur ja vahusta suurel kiirusel, kuni mass muutub klaasjaks ja poorseks.

Valmistamine

Pane piim ja kondenspiim tulele, soojenda (ära keeda!), sega ükshaaval sisse munakollased

ning maistärklis ja -jahu, kuumuta paksenemiseni. Mikserda segu saumikseriga või köögikombainis (soovi korral võib lisada 1 tlbrändit, konjakit, Vana Tallinna, et muuta maitse tugevamaks).

Lao küpsetuspaberigavooderdatud ümmargusse koogivormi kohvistkorraks läbi pistetud küpsistest põhi, selle peale kreemikiht; jätka kihtideladumist vaheldumisi, kuni mõlemat jätkub(pealmiseks peab jääma kreemikiht). Kõige pealeläheb besee, millesse on segatud seedermännipähkleid.

Raputa mõned pähklid kaunistuseks ka kõige peale. („Jõulude puhul võiks ju besee peale panna ka pohli või jõhvikaid,“ suhtub Evelin Ilves taas retsepti loominguliselt.)

Küpseta 175 kraadi juures 7-8 minutit, kuni besee tipud värvuvad kuldseks.

Ongi valmis hõrgumast hõrk maius!

Serveeri jahtunult.

 

Kuidas koogitegemine täpselt käis, vaadake 18. detsembri “Prillitoosist”.

 

Artikkel ajakirjas Elukiri.