- Reset + PDFPrindi

Evelin Ilves: erivajadustega lastel on kohalikule omavalitsusele oma eakaaslastega sarnased ootused

05.03.2008

"Kui aastakümneid tagasi oli Eestis erivajadustega laps tabuks või temast vaadati lihtsalt mööda, siis täna oleme avatumad ja oskame arvestada erinevate laste iseärasustega. Oskame näha inimest enda kõrval, oskame hoolida," ütles Evelin Ilves, avades täna Tallinnas Põhjala foorumi, millel arutatakse koostööd kohalike omavalitsuste ja puuetega laste perede vahel.

Foorumi korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus koostöös sotsiaal- ja siseministeeriumiga ning see toimub Põhja- ja Baltimaade koostööprogrammi "Puuetega lapsed ja nende pered" raames.

Evelin Ilves rõhutas oma avasõnavõtus, et pooldab avatud ja selge mõistusega lapse tegutsemist alates lasteaiast koos iseendaga samal vaimsel tasemel noortega, sest just nii õpib ta kõige paremini ümbritsevat tundma ja nii harjutakse ka temasugusega.

"Meil ei pea olema juba ette erivajadustega lastele kohandatud koolid. Las tulevad enne koolidesse erivajadustega lapsed, küll siis ka koolid kohanduvad ning seda juba reaalses olukorras koos vajalike muutustega," ütles Evelin Ilves.

Samas pani ta kohalikele omavalitsustele südamele suhtuda erivajadustega laste koolidesse kui oma valla või linna koolidesse, olema avatud südamega ning pakkuda neilegi koolidele ja õpilastele toetust, kuigi kõik lapsed ei ole ehk selle omavalitsuse hingekirjas. “Aga nad on kõik meie Eesti lapsed,” ütles Evelin Ilves, kes pidas eriti oluliseks omavalitsuse rolli vanemate julgustamisel ja toetamisel läbi nõustamise ja dialoogi.

"Mõnikord räägime puudega lastest väga kitsalt, räägime vaid ratastoolidest, kuulmisaparaatidest, jalutuskeppidest. Tegelikult on hoopis olulisem, et me näeksime siin noori, kellel on kohalikule omavalitusele oma eakaaslastega sarnased ootused,” sõnas Evelin Ilves. “Neist üks ja väga oluline ootus on soov saada osa sellest, mida ümbritsev maailm neile pakub."

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229