- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendrik Ilvese vastused uudisteagentuuri BNS ja ajalehe Postimees küsimustele

23.05.2011

BNS ja Postimees küsivad kommentaari IRL-i volikogu laupäevasele otsusele toetada presidendikandidaadina Toomas Hendrik Ilvest.

Minu tööle riigipeana teeb au, et kolm parlamendierakonda on väljendanud valmisolekut esitada mu kandidatuur presidendi valimistel. Ent ma meenutan, et miski pole selge enne valimisi ning valimised on augustis Riigikogus ja vajadusel ka septembris valijameeste kogus. Nii jäävad mulle arusaamatuks viimastel päevadel kõlanud väited, justkui oleks president järgmiseks viieks aastaks juba valitud. See pole nii. Ma kutsun kõiki kinni pidama seadusega ette nähtud protseduuridest ja ajalisest raamist.

 

BNS ja Postimees paluvad kommenteerida, kuidas suhtub Toomas Hendrik Ilves sellesse, et seni ei ole tänavustel presidendivalimistel talle vastaskandidaate esitatud.

Mina teatasin enda valimisolekust kandideerida 2011. aasta presidendivalimistel juba mullu detsembris. Pidasin seda ausaks ja soovisin, et selles küsimuses valitseks võimalikult vara selgus. Et oleks teada, kes on võimalikud presidendikandidaadid, koos nende sarnasuste ja erinevustega.

Kui nüüd küsitakse etteheitvalt, et kus on diskussioon, siis soovitan seda kõike aga presidendi valimisest laiemalt vaadata. Diskussiooni Eesti tuleviku ja meie ees seisvate valikute üle peame pidama iga päev. Selles mõttevahetuses peab osalema iga Eesti kodanik ja Eesti sõber, iga parlamendi ja valitsuse liige ja loomulikult ka president. Kui panustame järgmise viie aasta võimalike arengustsenaariumide üle nõu pidamise asjus vaid presidendivalimistele eelnevale kampaaniale ning kardame, et see debatt presidendikandidaatide nappuse tõttu ära võib jääda, siis oleme demokraatiast valesti aru saanud. Minu seisukohad pole saladuseks, olen neist rääkinud paljudes kõnedes ja intervjuudes, viimati IRL-i volikogus ning seegi on avalikkusele kätte saadav.