- Reset + PDFPrindi

"President Toomas Hendrik Ilvese vastused ajalehele Nädaline", Nädaline

04.11.2010

Kas Eesti hakkab majandusraskustest üle saama või tuleb veel mõned aastad oodata?

Majanduse põhinäitajate järgi on Eesti majandus tervikuna juba kasvama hakanud, kuid näiteks tööpuuduse vähenemine võtab palju kauem aega.


Kas Eesti on teinud majanduslanguse aastatest vajalikud järeldused?

Järeldusi tuleb teha kõigil, nii ettevõtjatel majandusharude kaupa, valitsusel ja kohalikel omavalitsustel. Aga ka näiteks noortel, kes mõtlevad praegu elukutsevalikule. Muutuste õigsusele ja tänaste järelduste paikapidavusele annab hinnangu järgmine majanduskriis.


Kas "head kriisi" on osatud ära kasutada või on see raisku lastud?

Kindlasti on Eesti majandus muutunud efektiivsemaks, siin on selgeid märke. Ent kas sellest kõigest piisab 21. sajandi Euroopas ja maailmas konkureerimiseks, selgub edaspidi. Kriisi otsese n-ö ärakasutamise kohta on aga üks vääramatu tõend: Eesti läheb vähem kui kahe kuu pärast üle eurole.


Miks on hr President ajakirjanduse suhtes nii tõre?

Ajakirjanduse suhtes ei ole ma tõre. Küll aga tõrjun pealiskaudset, sensatsioonilist, inimeste eraellu tungivat meediaäri, mil pole tõsiseltvõetava ajakirjandusega midagi ühist.


Milles te näete ajakirjanduse rolli tänases Eestis?

Väikeses riigis nagu Eesti peab ajakirjandus hoidma lugejat kursis kõigega, mis siinset elu mõjutab. Eesti ajakirjandus peab suutma vaadata kaugemale Raplast ja Tallinnast, aga ka Moskvast ja Helsingist. Meie elu otseselt mõjutavad sündmused leiavad Rapla, Tallinna ja Moskva kõrval aset ka Berliinis ja Riias, Brüsselis, Stockholmis, New Yorgis ja mujal. Selle informatsiooni Eesti lugeja-kuulajani vahendamiseks ei pea ajakirjanik ise kohale sõitma. Tal tuleb end asjadega kursis hoida ning ise kaasa mõelda.