- Reset + PDFPrindi

"President Ilves: Eesti nõukogude mineviku tõttu on püksirihma pingutamine seda väärt", Bloomberg

07.06.2010

Ryan Chilcote ja Ott Ummelas

 

7. juuni (Bloomberg) – „Eesti, kõige väiksema võlakoormaga Euroopa Liidu liige, sai eelarvekärbete tegemiseks rahva toetuse, sest see Balti rahvas on pidanud nõukogude ajal palju viletsamates tingimustes toime tulema,” sõnas president Toomas Hendrik Ilves.

„Eelmisel aastal vähendas Eesti kulutusi kümnendiku võrra ja see aitas meil täita ELi seatud tingimused euro kasutuselevõtuks alates 2011. aasta jaanuarist, toomata seejuures kaasa avalikkuse teravat meelepaha,” ütles president Ilves Bloomberg Televisionile 26. mail Tallinnas antud intervjuus. Ta lisas, et kuna rahvas pidi 50 aastat kannatama nõukogude võimu all – kuni 1991. aastani, mil Nõukogude Liit lagunes –, siis oli püksirihma pingutamine seda väärt.

„Euro kasutuselevõtt on 2004. aastal Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saanud Eesti jaoks järjekordne samm, mis seob meid Euroopaga ja suurema julgeolekuga,” märkis Ilves. 2005. aastal parlamendikomisjoni koostatud raporti kohaselt ulatusid Eesti otsesed inimkaotused nõukogude okupatsiooni ajal 180 000ni ehk 17,5 protsendini elanikkonnast. Pooled neist tapeti ja ülejäänud küüditati või lahkusid Eestist põgenikena.

„Inimesed küsivad, miks küll eestlased soostuvad kulutusi nii suurel määral kärpima,” sõnas Ilves oma residentsis, seistes nõukogude koonduslaagrites hukatud või surnud II maailmasõja eelsete Eesti riigijuhtide portreede kõrval. „Võrreldes sellega, mida eestlased on läbi elanud, on riigieelarve 10 protsendiline kärbe seda väärt.”

Peaminister Andrus Ansipi valitsuse kärpemeetmed küündisid eelmisel aastal üle üheksa protsendi SKPst. Need meetmed olid vajalikud, sest 17 miljardi dollari suurune majandus kahanes eelmisel aastal 14,1 protsendini, mis oli protsentuaalse suuruse poolest kolmas langus ELi 27 liikmesriigi seas.

Eelarvekriteeriumi poolest annab Eesti liidu täitevorganiks oleva Euroopa Komisjoni sõnul silmad ette 16 ELi liikmesriigile.

Eestist saab järgmise aasta jaanuaris 17. riik, mis euro kasutusele võtab. Eelmisel nädalal sai Bloomberg News enda käsutusse dokumendi, mille kohaselt teatavad Euroopa Liidu liikmesriikide rahandusministrid homme, et Eesti vastab kõigile euro kasutuselevõtuks vajalikele tingimustele.