- Reset + PDFPrindi

"Eesti ootab euro tulekut 2011. aasta jaanuaris", Die Welt

10.04.2010

DPA

 

Praha. President Toomas Hendrik Ilvese sõnul ootab Eesti Euroopa ühisraha euro kasutuselevõtmist 1. jaanuaril 2011. aastal. „Kui euroala järgib enda seatud reegleid, peaksime 1. jaanuaril euroga niikaugel olema, sest me täidame kõiki kriteeriume,” ütles Ilves reedel oma Praha visiidi ajal. „Oleks küllaltki kummaline märk, kui öeldakse „ei” riigile, kes on teinud kõik, mida temalt on nõutud.”

Ilves viitas majandusnäitajatele, mis vastavad niinimetatud Maastrichti kriteeriumidele. „Meie eelarvepuudujääk on 1,7%. Kellel veel on selline näitaja? Võib-olla Luksemburgil,” märkis Ilves.

Euro kohta kehtestatud reeglid lubavad aasta puudujäägiks kolme protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKTst). „Meie riiklikud eelarved on seitsme protsendiga miinuses,” ütles Ilves. Nõuete kohaselt võib koguvõlg olla kuni 60% SKTst. Ka inflatsioon on Eestis euroga liitumise jaoks piisavalt väike, lisas Ilves, kes ootab „juuni lõpus, augusti alguses” Euroopa Liidult otsust.

Seni on Eesti oma krooni (EEK) sidunud kindlalt ühisraha euroga. Fikseeritud kurss on 15,6466 Eesti krooni. Ainult miljoni elanikuga Balti riik oleks euroala seitsmeteistkümnes liige. 

 

Saksakeelne artikkel Die Welti veebilehel.