- Reset + PDFPrindi

"Ilves: suhted saavad minna asjalikumaks", intervjuu Eesti Päevalehele, 30. juunil 2008

30.06.2008

Jaanus Piirsalu 

 

President Toomas Hendrik Ilves, mis järeldusi saab kohtumisest teha?

Arvestades, et sellist presidentide vahelist kohtumist polnud toimunud 14 aastat, on see hea võimalus edasi minna ja jätkata dialoogi.

 

Nii et pigem jäi kohtumisest teile positiivne meeleolu?

Ikka positiivne. Arvamus, et presidendid saavad esimest korda üle 14 aasta kokku ning siis kõik asjad lahenevad, on naivistlik. Sellele vaatamata kaardistasime me rida küsimusi, millega edasi minna. 

 

Mis oli teie sõnum Medvedevile?

Et meil on vaja rohkem rääkida. Meil on vaja süvendada vastastikust lugupidamist, vastastikust usaldust ja vastastikust dialoogi. See on see, millest meil on puudus. 

 

Enne kohtumist suletud uste taga ütlesite ajakirjanikele, et loodate, et kohtumine pakub võimalust parandada kahe riigi suhteid. Kas selles suhtes täitis kohtumine lootusi?

See kohtumine näitas, et probleemidest on võimalik rääkida ja neid on võimalik arutada. Ma arvan, et see (kohtumine – toim) oli kena algus järgmisteks kohtumisteks. 

 

Milline Eesti-Vene suhete areng on selle kohtumise taustal praegu võimalik?

Kindlasti saavad suhted minna asjalikumaks. Kindlasti on võimalik alguseks lahendada probleeme, mis on olulised mõlema riigi kodanikele. Olgu selleks siis uus maanteesild üle Narva jõe koos tänapäevaste piiripunktidega või olgu selleks Peipsi järve ökoloogilise kaitse küsimused. Me peame tegema asju, mis on teostatavad, ja seeläbi on meil võimalik saavutada vastastikust usaldust.