- Reset + PDFPrindi

"Internet ja tehnoloogia aitavad Eestil muutuda", St. Petersburg Times, 21. aprillil 2008

29.04.2008

James Thorner, Timesi toimetuse liige

TAMPA. Kui raudne eesriie 1991. aastal kerkis, oli New Jerseyst kaks korda suurema endise liiduvabariigi Eesti iganenud majandus justkui 1930. aastatest.

Õnneliku juhuse tõttu saavutas riik iseseisvuse Interneti-ajastu koidikul. Nagu Eesti president Toomas Hendrik Ilves South Florida ülikooli ärikolledžis esinedes meenutas, sukeldusid tema kaasmaalased rõõmuga küberruumi.

Vaadake, milline on see endine lootusetu kommunismiriik nüüd: 95% pangatoiminguid tehakse Interneti kaudu. Kahe võimsa Interneti-toote – telefonivõrgustik Skype ja failivahetusprogramm Kazaa –, samuti Hiina otsimootori Baidu tehnoloogia leiutajad on taiplikud eestlased.

Eesti elanikud maksavad oma 21% tulumaksu Interneti teel, kulutades selleks vaid mõne minuti. H&R Blocki taoliste maksuarvestusfirmade jaoks ebahuvitavas riigis, mille elanikkond on vaid 1,3 miljonit, ei jätkugi paberitöö jaoks kuigi palju tööjõudu.

„Me ei soovi, et tuhanded inimesed tegeleksid maksudeklaratsioonide lugemisega,” teatas kikilipsuga Ilves umbes sajast inimesest koosnevale kuulajaskonnale Tampas.

Ilves kasvas üles Ameerika Ühendriikides. Tema vanemad põgenesid Vene okupatsiooni eest Balti riigis 1944. aastal ja lõpuks läks Ilves tööle Ameerika kommunismivastasesse ringhäälinguteenistusse Raadio Vaba Euroopa.

1990. aastate algul loobus ta USA kodakondsusest ning naasis Eestisse, kus temast sai suursaadik USAs ja välisminister. 2006. aastal valiti ta riigi presidendiks.

Enne Euroopasse tagasipöördumist külastas Ilves Tampat, kus ta rääkis oma riigi edust vaatamata mitte alati sõbralikule naaberriigile Venemaale. Eesti majandustoodang on 1992. aasta 702 dollarilt elaniku kohta tänaseks tõusnud 20 300 dollarini elaniku kohta.

Riigi liberaalne ärikliima on ligi meelitanud rohkem välisinvesteeringuid kui enamik teisi endisi kommunismimaid. Suur osa investeeringutest pärineb naaberriigist Soomest. Eesti ühines Euroopa Liiduga 2004. aastal ning Eesti sõdurid teenivad Afganistanis ja Iraagis.

Ilvese sõnul on ELi liikmesus väikeriigi jaoks võti Euroopa poole miljardi tarbijani jõudmiseks. Rootsist ja Soomest üle Läänemere kohale tulnud investorid on käivitanud kinnisvarabuumi.

Kui Ilves millegi üle kaebab, siis selle üle, et tema kaasmaalased on oma saavutuspüüdlustes pisut liiga lühinägelikud.

„Mulle meeldiks, kui eestlased veidi maha rahuneksid,” ütles ta oma tunnise esinemise lõpus. „Oleme ikka veel pidevalt võitlusmeeleolus.” 

Link originaalartiklile tampabay.com veebilehel