- Reset + PDFPrindi

President Ilvese intervjuu ajalehele Valgamaalane 8. oktoobril 2007

08.10.2007

President Toomas Hendrik Ilves leidis, et Valgamaal on väga palju positiivset

 

Kas liitumine Schengeni viisaruumiga oli visiidi peapõhjus?

Külastan kõiki maakondi, kui on mingi sisemine loogika, millises järjekorras, siis kindlasti. Kui võtta laiemalt, siis oleme mitmelt poolt kuulnud, et Valgamaa on ääremaa, millega ma pole üldse nõus. Kuna liitume nüüd Schengeniga, siis seda ettekäänet ei saa küll enam kasutada. Pigem tekivad siin 21. detsembrist uued võimalused.

 

Millele võiksid kohalikud omavalitsused seoses liitumisega senisest rohkem tähelepanu pöörata?

Loodan, et omavalitsused ja ettevõtjad kasutavad tarmukalt Schengeni võimalusi. Kõik, mis puudutab turismi – sisuliselt turg ju kahekordistub. Kui enamik turismiettevõtteid on olnud orienteeritud põhja suunas, samas Läti on ju kogu aeg olnud avatud, siis nüüd läheb asi palju lihtsamaks. See on suund, millele tasuks mõelda.

Kuulsime, et lätlased on juba Läti politsei poolt Otepääl kinni võetud. Peagi saan kokku Läti Vabariigi presidendi Valdis Zatlersiga ning mitmed pigem tehnilist laadi probleemid, millest me kuulsime nende päevade jooksul, kuuluvad kindlasti ka selle vestluse juurde. Tegemist on probleemidega, millele on vaja seoses liitumisega lahendus leida, ning see on pigem ajendiks nende küsimuste lahendamisel. 

 

Käesoleva aasta kaheksa kuuga on Eesti piirivalve piiriületusel kinni pidanud 118 tagaotsitavat isikut. Kui suurel määral võib saada kannatada Valgamaa turvalisus seoses liitumisega?

Kui tekib üks suur vabadus, siis tekib ka väike grupp inimesi, kes tahab seda kuritarvitada. Ometigi on Schengen siiamaani üks populaarsemaid poliitikaid Euroopa Liidus. Ma ei arva, et kuritegevus peaks eriliselt tõusma, aga seda enam on vaja tõhustada Läti ja Eesti, täpsemalt Valga ja Valka koostööd politseiga. Aga see, nagu ma aru sain, on päris hea. 

 

Kas Valgamaa suutis Teid ka millegagi üllatada?

Valgamaal on väga palju positiivset ja on põhjust rõõmu tunda. Nagu kogu Eestis, on mind üllatanud positiivne lähenemine, mida olen igal pool kohanud. Inimesed suhtuvad tulevikku ootus- ja lootusrikkalt. Kui näeme, kui palju on viimasel aastal-paaril korda tehtud, siis näeme, et inimesed usuvad Valgamaasse. Olgu see siis Torupilli talu või AS Ritsu tootmistsehh, kus töötab pühendunud inimene, kes tahab väga hästi teha ja teeb ka. Sellist vaimu kohata on alati väga meeldiv, eriti meeldiv on, kui satud selliste inimeste peale väljaspool Tallinna. See kõik on negativismi ja virisemise vastu väga kasulik rohi, mis näitab, et me saame hakkama. 

 

Link president Ilvese intervjuule ajalehe Valgamaalane veebilehel: www.valgamaalane.ee