- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President BNS-ile 27. veebruaril 2007

27.02.2007

Heikki Talving, BNS: Olete presidendina rõhutanud alati oma seoseid Viljandimaa Ärma talu ja Abja vallaga. Miks te eelistasite 27. veebruaril valida Riigikogu Tallinnas eelhääletusel, aga mitte oodata 4. märtsi valimispäeva, et minna kodukoha valimisjaoskonda?

 

President Toomas Hendrik Ilves: Presidendina lasub mul kohustus kasutada iga võimalust, et kutsuda kaaskodanikke osalema Riigikogu valimistel. Pühapäeval olnuks selleks ehk juba hilja. Nii täitsin oma kodanikukohust - valides ju ikkagi kandidaadi kodusest valimisringkonnast - seekord eelvalimistel Tallinnas.

Olukord, kus küsitluste järgi läheksid valima ainult pooled kodanikud näitab ükskõiksust - ühtaegu nii käegalöömist kui ka ohtlikku rahulolu.

Niisugune ükskõiksus nõrgendab riiki, sest nii hakkaks maksma vaid poolte inimeste või halvemal juhul isegi vähemuse tahe. Kui poole rahva seisukohta keegi riigi asjades ei esinda, siis on oht, et neile jääb järgmise nelja aastaga riik veelgi kaugemaks.

Esiteks ei ole valimata jätmine kättemaks poliitikutele, see on kokkuvõttes halb just riigi kodanikele, meile kõigile.

Teiseks ei ole käegalöömine demokraatlikus riigis lahendus. Demokraatlikel valimistel tehtud otsused on viinud Eesti Euroopa Liitu ja NATO-sse, on kasvatanud meie majandust, palka ja pensioneid.

Kolmandaks on Riigikogu demokraatlikel valimistel kõigil kodanikel võimalus kaitsta Eestit "semukapitalismi", "oma-jope-poliitika" ja populistlike ühe-päeva-lubaduste eest.

Neljandaks, ärge uskuge valimiste-eelseid ennustusi, kus võitjad on juba rivvi seatud. Ainult teie võimuses on koostada lõplik pingerida.