- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President ajakirjale Täheke veebruaris 2007

07.02.2007

President Ilves: Eesti riigi sünnipäeval peab lehvima Eesti lipp 

 

Ilona Martson

 

Kelleks te lapsena saada tahtsite?

Teadlaseks. Arvasin, et on tore, kui tead millestki väga palju.

 

Kas te sporti tegite?

Jah, tegin – ujusin. Kuna mul meeldis niikuinii vees olla, siis oskasin kiiresti hästi ujuda ja lõpuks pandi mind ka võistlustel ujuma. Ma ei olnud kunagi kõige parem, kuid alati proovisin. 

 

Milliseid raamatuid te lapsena lugesite?

Igasuguseid. Lemmikuteks olid Alexandre Dumas´ seiklused: “Kolm musketäri”, “Kakskümmend aastat hiljem”, “Mees raudmaskis” ja “Krahv Monte Cristo”. 

 

Mis oli teie lemmikkoomiks ja lemmikfilm?

Kui ausalt öelda, siis ma ei lugenud kunagi koomikseid. Lemmikfilm oli aga “Mary Poppins”. 

 

Kas teil lapsena loomi ka oli? Aga praegu?

Lapsena oli meil peres järjest mitu kassi. Praegu on meie kodus aga iiri setter Ludvig, teate, selline pruun pikakarvaline koer. Üheksa aastat tagasi märkas minu naine Evelin ühte kuulutust, et kellelgi on müüa iiri setteri kutsikad ja nii sattuski Ludvig, hästi sõbralik ja usaldav koer, alguses meie Tallinna korterisse ja hiljem Mulgimaa Ärma tallu, kuhu kolisime elama. 

 

Mida te oma lastega koos ette võtate?

Oo… me kokkame! Meil õnnestuvad väga hästi kalast tehtud toidud. (Ma imestan, kui kuulen, et mõned lapsed ei söö kala, mis on ometi väga kasulik ja tervislik.) Siis me matkame, teeme koos talutöid, käime kontsertidel… 

 

Mitu kikilipsu teil on? Mis värvi on kõige ilusam?

Kindlasti üle 60. Minu lemmik-kikilips on kollase ja sinise triibuline. 

 

Kuidas peaks Eestimaa lapsed tähistama Eesti Vabariigi aastapäeva? Mida peaks sel päeval tegema?

24. veebruari hommikul tuleb kõigepealt välja minna ja vaadata, et teie majal lehviks Eesti lipp. Eesti lipp peab Eesti riigi sünnipäeval lehvima. Kui võimalik, minge koos vanematega Tallinna Vabaduse väljaku äärde uudistama kaitseväe paraadi, kus sõdurid marsivad ning näidatakse soomusautosid ja kahureid. Muidugi näeb seda ka telerist, aga kohapeal on ikka uhkem olla. Siis tuleks kodus pidupäevalaud katta ja ehk võiksite lugeda Eesti kohta isegi mõne toreda luuletuse. Näiteks on Peeter Volkonski kirjutanud lühikese luuletuse, mis jääb kergesti meelde:

“Ilusad on lilled, loomad,
inimesed ka,
aga kõige ilusam on
sinu isamaa.”