- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President BNS-ile olukorrast Eesti Vabariigi Moskva saatkonna ümber 30. aprillil 2007

30.04.2007

BNS-i küsimus: Kuidas kommenteerite olukorda Eesti Moskva-saatkonnas, kus diplomaadid ei saa hoonest väljuda?

 

President Toomas Hendrik Ilves: "See, mida me näeme Venemaa pealinna Moskva keskuses asuva Eesti Vabariigi saatkonna ümber, on psühhoterror. Ligi paarkümmend Eesti Vabariigi kodanikku, diplomaati, on saatkonnahoones samahea kui pantvangis ning teistel Eesti Vabariigi kodanikel on takistatud sisenemine oma kodumaa saatkonda.

Mind hämmastab Vene korrakaitsejõudude ükskõikne pealtvaatmine, eriti seetõttu, et oleme ju alles hiljuti näinud, kui jõuliselt sealsed eriüksused meeleavaldajaid kohtlevad. Jääb mulje nagu oleks Venemaa lahti öelnud Viini konventsioonist, millega ta kohustus tagama oma territooriumil asuvate saatkondade ja diplomaatide normaalse töö ja turvalisuse.

Eesti on näidanud oma avatust ja valmisolekut dialoogiks, kui võtab täna vastu Venemaa Riigiduuma delegatsiooni, kes tuleb tutvuma olukorraga Eestis. Kas ei peaks nüüd Eesti Riigikogu mõtlema oma välis- ja õiguskomisjoni liikmete saatmisele Moskvasse, et tutvuda olukorraga, millesse on Vene võimude ükskõikse tegevuse tagajärjel sattunud Eesti Vabariigi kodanikud, diplomaadid?"