- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendrik Ilvese vastus ERR-i, BNS-i ja Delfi palvele kommenteerida ACTA ümber toimuvat

11.02.2012

President Ilves: Eesti õigustatult teenitud erakordselt kõrge positsioon maailmas tuleneb kahest tõukest: Eesti innovaatoritest, kes on andnud meile näiteks Skype'i ja Fits.me ning start-upide esikohast Euroopas. Samas toetab seda riigi valmisolek rakendada innovaatilisi lahendusi: e-maksuamet, e-valimised, x-tee, digiretsept, digiterviselugu jpt.

Oleks mõistlik nüüd kuulata neidsamu loojaid ja innovaatoreid, kui mingi asi teeb neile muret. Mõistus tõrgub naermast nende mõtete üle, nende inimeste kogutud tarkus just IT vallas on liiga suur, et nende arvamused kohe kõrvale heita. Nemad, enamasti noored või nooremad, on tulevase Eesti kujundajad.

Seega, neid tuleb kuulata ja pidada demokraatlikule riigile kohast arutelu, mis on vaba üleolevusest. Poliitikud ei saa hetkekski unustada, kes on nende tööandja. Selleks on rahvas, kelle hulka kuuluvad ka Eesti IT edulugu kujundanud inimesed.

Kui Eestis on rahval ACTA kohta küsimusi ja kõhklusi, siis peavad kõik asjassepuutuvad poliitikud ja ametnikud rahulikult ja ausalt vastama. Praegu näen meeleavalduste taga nii protesti selgitamata mõjudega kaubanduslepingu vastu kui ka inimeste laiemat rahulolematust võimu senise suhtlemise üle.

Info- ja internetivabadust tuleb kasutada parimal moel. Inimeste võimalust end harida, kuulata muusikat, vaadata filme ei tohi ebaõiglaselt piirata, samas tuleb autoritele nende loomingu eest õiglaselt maksta. Seepärast kutsun üles otsima vabadust austavaid kaasaaegseid autorikaitseabinõusid.