kantseleis

Pressiteated

- Reset + Prindi

President Ilves: Eesti soovib Kanada ja Euroopa Liidu vabakaubanduslepingu kiiret sõlmimist

President Ilves: Eesti soovib Kanada ja Euroopa Liidu vabakaubanduslepingu kiiret sõlmimist
President Toomas Hendrik Ilves Kanada parlamendis
© Vabariigi Presidendi Kantselei

03.05.2013

Ottawasse riigisiviidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves kinnitas eilsetel kohtumistel Kanada parlamendi liidrite Noël A. Kinsella, Andrew Scheeri ja Peter Van Loaniga ning peaminister Stephen Harperiga: Eesti peab hädavajalikuks Kanada ja Euroopa Liidu vabakaubanduslepingu läbirääkimiste kiiret lõpetamist ja lepingu sõlmimist.

"On normaalne ja isegi möödapääsmatu, et demokraatlikud õigusriigid lihtsustavad omavahelist kaubavahetust, millega me seisame vastu merkantiilset riigikapitalismi harrastavatele riikidele," sõnas Eesti riigipea.

"Ka ilma igasuguse lepinguta on Kanada Euroopa Liidu üks olulisi strateegilisi partnereid poliitiliselt ja majanduslikult, vabakaubandusleping vaid vormistab selle paberil," ütles president Ilves. "Läbirääkimised algasid juba 2009. aastal ning nüüd on aeg jõuda Brüsselis ja Ottawas ka finišisse. Kirjutagem see leping alla."

Loogiliseks jätkuks sellele lepingule on Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu vabakaubandusleping, mis suurendaks nii Põhja-Ameerika kui ka Euroopa Liidu majanduslikku mõjukust, tõdes president Ilves Kanada parlamendis lõunasöögil, mille korraldas Kanada mõjukas poliitik Peter Van Loan.

Eesti riigipea kohtumistel Kanada poliitiliste liidritega räägiti pikemalt Eesti ja Kanada riikide ja ettevõtjate koostöööst infokommunikatsioonitehnoloogia ning küberkaitse vallas. President Ilves kutsus Kanadat ühinema Tallinnas tegutseva NATO küberkaitse keskusega.

"Kübersõjas, mille esimesed lahingud on juba ammu toimunud, pole ühelegi riigile strateegiliselt halba või head geograafilist asukohta. Kõik on võrdselt rünnatavad ja kaitsetud. Või vastupidi, saame olla kaitstavad, kui me NATO liitlastena koos selle nimel tegutseme," ütles president Ilves.

Eile õhtul Ottawast Torontosse lennanud Eesti riigipea kõneleb täna Euroopa Liidu tulevikuvisioonidest mõjukal majandusfoorumil Economic Club of Canada ning kohtub Kanada-Eesti Kaubanduskoja liikmete ja sealsete eestlastest ettevõtjatega. Samuti külastab ta IKT-le keskendunud Waterloo/Kitcheneri tehnoloogiapiirkonda ja Kanada Innovatsioonikeskust Communitech ning esineb seal avaliku ettekandega e-valitsemise ja küberjulgeoleku teemal. Samas allkirjastavad koostöömemorandumi Tallinna Tehnikaülikooli ja Waterloo Ülikooli esindajad ning Eesti IT-ettevõtjad kohtuvad oma partneritega.

Täna õhtul kohtuvad president ives ja Evelin Ilves Toronto Eesti Majas eestlaste kogukonnaga. Homme, 4. mail, rahvusvaheliseks kasvanud talgupäeval "Teeme ära!" osaleb Eesti riigipea Jõekääru noortelaagris, kus Toomas Hendrik Ilves ka ise lapsepõlves käis.

Evelin Ilves külastab täna Torontos eestlastest eakatele mõeldud puhke- ja hooldekodu Ehatare.

Vabariigi Presidendi ametlikku delegatsiooni kuuluvad ka haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, kultuuriminister Rein Lang, Riigikogu liikmed Liisa Pakosta ja Imre Sooäär, kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Välisministeeriumi Euroopa ja Atlandi-ülese koostöö küsimuste asekantsler Mart Laanemäe, Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor professor Erkki Truve ja küberjulgeoleku programmi juht Marko Kääramees, Cybernetica AS juhatuse liige Aivar Usk, NOW! Innovations tegevjuht Üllar Jaaksoo.


Vabariigi Presidendi kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229