kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Valvi Strikaitienė kohtus neljanda Eesti presidendiga", Sakala, 1. juuni 2013

03.06.2013

Riigivisiidi auks Leedu rahvuslikus kunstigaleriis korraldatud suursaadik Toomas Kuke vastuvõtul kohtus Eesti presidendiga ka 76-aastane Valvi Strikaitiene. See polnud proual sugugi esimene kord riigipea kätt suruda, kuid just see teebki sündmuse eriliseks: Toomas Hendrik Ilves oli juba neljas Eesti president, keda ta tunneb.

Tõsi, nagu Valvi Strikaitiene isegi möönab, ei mäleta ta Konstantin Pätsiga kohtumisest midagi. Tolle vend elas Pärnus tema lapsepõlvekodu kõrval. Kord, kui Konstantin Päts oli seal külas käinud, oli ta naaber­õues jooksva paariaastase lapse sülle võtnud ja teda põlvel hüpitanud.

«Kui armas valge peaga tüdruk, oli ta öelnud,» vahendab Strikaitiene sugulastelt kuuldut.

Teisi presidente mäletab ta muidugi juba väga hästi: Lennart Meri nimetas ta 1992. aastal esimeseks suursaadikuks Leedu Vabariigis ning ka Arnold Rüütli ja Toomas Hendrik Ilvesega puutus ta töö tõttu päris palju kokku. Konks, miks Strikaitienel alles nüüd neli presidenti täis sai, peitub nüansis, et kui ta varem Ilvesega suhtles, olid mõlemad suursaadikud.

«Ega neid, kes kõiki nelja presidenti oleksid kohanud, väga palju olla tohiks,» arvab ta.

Juba 53 aastat tagasi armastusmigratsiooni käigus Leetu kolinud Valvi Strikaitiene räägib seda kõike laitmatus eesti keeles, ehkki Eestisse ei satu ta kuigi sageli. Ka tema saatkonnas töötava tütre Viktorija Strikaitiene emakeel on aktsendita.