kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"President avas Peipsimaa turismikaardi", Delfi, 26. juuli 2012

Peipsimaa kaardi avamine
© Annika Haas

26.07.2012

Jaan Lukas


Teisipäeval avas Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves Tartumaal Kolkja külatänaval Peipsimaa turismikaardi, millele on lisatud ka tekstid vanausliste tavadest.

Peipsiääre valda Kolkjasse saabunud president Toomas Hendrik Ilvest ja proua Evelin Ilvest oli saabunud tervitama rohkesti kohalikke elanikke erinevatest põlvkondadest. Muusik Johannes Haav mängis akordionil viisi "Kas tunned maad". MTÜ Piiri Peal Peipsi Külastuskeskuse eestvedaja Aime Güsson kutsus riigipea ja tema saatjaskonna külatänavale paigaldatud Peipsimaa kaardi juurde. Ilves väärtustas oma kõnes vanausliste kultuuripärandit ja fakti, et see rahvakild on Eestis elanud ja siia püsima jäänud kolmesajaks aastaks. Ta nimetas vanausulisi üheks Eestimaa ja ühtlasi Euroopa ja kogu maailma kultuuri rikastajateks. President toonitas ka, et huvitav ja esinduslik kaart võimaldab ajaloohõngulist ja kultuuriloolist Peipsimaad senisest paremini tundma õppida.

"Alguses oli kavas koostada vaid Kolkja küla kaart. Siis aga mõtlesime, et kui turistid tulevad Kolkjasse, soovivad nad Peipsimaad põhjalikumalt tundma õppida, teada, kus on majutuskohad ja vaatamisväärsused. Nii valmiski niiöelda kaksikkaart, kus on peal nii Kolkja kui ka Peipsimaa tervikuna. Mõlemal kaardi on Eesti Vanausliste Kultuuri Arendamise Ühingu esimehe Pavel Varunini väga andekalt joonistatud pildid Peipsimaa vaatamisväärsustest ja sümbolitest. See peaks külastajatele andma tunde, et ta viibib ainulaades piirkonnas, " ütles kaarti koostamise projektijuht Oliver Loode.

Proua Evelin Ilves avas Kolkjas aga Peipsimaa külastuskeskuses paikneva Tädi Sura kohviku. MTÜ Piiri Peal üks eestvedajaid Kairi Güsson pakkus esimesena riigipeale ja tema abikaasale teed. "Ammustest aegadest oli on meie kandis külaliste vastuvõtul olnud kombeks samovaris soe tee valmis keeta," ütles ta.

Enne presidendi lahkumist Peipsimaa Külastuskeskusest koguneti taas tänavakaardi juurde ühispilti tegema. Pildile tuli ka ennekõike Kolkjas tuntuks saanud Peipsiäärset elu ja tööd sümboliseeriv maskott Rääbis.

Visiidil Tartumaa Peipsiäärsetesse valdadesse kohtus president ka Jõgevamaal vanausliste kultuurielu edendava ettevõtja ja samovarimuuseumi perenaise Veronika Kookmaga. MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu juhatuse esimees Urmas Pirk andis riigipeale aga ülevaate kalandusvaldkonna probleemidest.


Artikkel Delfi veebilehel.