kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ärma tallu sai kutse 12 Saaremaa toidutootjat", Meie Maa, 11. august 2014

11.08.2014

Ines Vapper


Vabariigi president ja Evelin Ilves on nii mõnelegi Saaremaa noortootjale edastanud kutse osaleda 19. augustil toimuval Eesti toidu edendajate koosviibimisel Ärmal, kus toimub aruteluring Põhjala köögist ja selle tulevikust.

Vestlusel osalevad oma ala asjatundjad ja väliskülalised, talunikud ning kokad. Kohtumise eesmärk on, nagu ka möödunud aastate sarnasel kokkusaamisel, tuua kokku tootjad ning kokad, kes kasutavad oma toodangus kohalikku toorainet.

"See on suhtevõrgustiku loomine ja üritus, kus arutatakse laiemalt Eesti toidu tuleviku üle," sõnas Vabariigi Presidendi Kantselei avalike suhete osakonna juhataja Piret Pert.

Teiste hulgas sai Ärma tallu kutse ka noor hakkaja naisterahvas Maria Kaljuste. Meie Maa uuris Orissaare vallas Põripõllu külas tegutsevalt Marialt, kes kõigi toimetuste kõrvalt ka toitumisnõustajaks õpib, milliste toodetega on tema presidendiproua tähelepanu köitnud.

"Sattusin huviorbiiti seoses sellega, et viimased kaks aastat olen Kalda talus tootnud siirupeid ja äädikaid. Suhtlesin mitme toiduarendajaga ning degusteerisime neid tooteid - nii sain hoo sisse. Sügisel täiendasin kaubavalikut, hakates tootma ka harakputke ja porgandi-ebaküdoonia äädikat."

Uurides Marialt, kuidas tema tooted valmivad ja mis kogustes ta neid teeb, võib vastusest järeldada, et toodete valmistamisel Kalda talus ühtegi nüanssi saatuse hooleks ei jäeta.

"Ma tahaks väga loota, et minu toodangu puhul märgatakse pigem kvaliteeti kui toodete arvulist rohkust. Võid toota ühte kalakonservi miljoneid eksemplare või siis teha midagi väga huvitavat ja omanäolist mõni tuhat."


Toidutootmine ei olnud algselt plaanis


Maria Kaljuste jaoks on toodangul ka emotsionaalne väärtus. Seetõttu on ta otsustanud teha väikseid partiisid ja käsitsi, mis on üsna keeruline. "Minu käsitööretseptid ja tooted on kõik läbi mõeldud ja põhjalikult välja töötatud," kinnitab toiduedendaja.

Kaljuste on hariduselt psühholoog, mistõttu pole tal Orissaare vallas erialast tööd just lihtne leida. Tänu sellele asjaolule on temast aga saanud hingega asja juures olev toiduedendaja.

"Mul polnud üldse plaanis toidutootjaks hakata, kuid kuna elan väikeses talus Orissaare vallas, kus naljalt keegi psühholoogi või perenõustaja ametikohta ei paku, hakkasin talupidamisega tegelema," räägib Kaljuste.

Kalda talu soosib turismi ja põllumajandustegevust, mistõttu tekkis kodukohas esimene vajadus õunaäädika järele. See oli ühtlasi ka esimene toode, mida suuremates kogustes tegema hakati.

Järgmised tooted saadustest, mida loodus pakkus, olid leedri-õie ja angervaksa siirup.

Kogu tootmine toimub Kalda talus ja pärineb kodukoha lähiümbruse metsadest ja põldudelt. Kuna toodangu hulk sõltub toorainest, siis ei hakka osa tooteid kunagi väga suurtes kogustes tulema.

"Näiteks vaarikaäädikat tuleb nii palju, kui on vaari-kaid," räägib Kaljuste, täpsustades, et ainsad saadused, millest võiks piiramatult toota, on õun ja rabarber.

Saaremaal saab Maria Kaljuste valmistatud tooteid soetada Kuninguste talupoest, Musta Jala galerii käsitöö-sahvrist, Mamsli pirukapoest, Saarte Sahvrist, Lossi torni poest, Kuressaare bussijaamast ning aadressil Kohtu 9 asuvast tervisepoest.


Saaremaalt on Ärma talu koosviibimisele kutsutud:

Karen Allas, MTÜ Saaremaa Turundusühing
Martin Breuer, Pädaste mõisa restoranipidaja
Peke Eloranta, Muhu veinitalu
Maria Kaljuste, Metakor OÜ
Kristel ja Koit Kelder, Pöide pruulikoda
Mirja von Knorring, NamiNamaste kokakool
Tarmo Korv, Muhu restoranide tarnija ja kalamees
Yves Le Lay, Pädaste mõis
Sulvi ja Tõnu Munk, Saksa talupood
Ingram Raidjõe, Inni kohvik Nautse Mihkli talus
Martin Sepping, Meierei maja Muhus
Imre Sooäär, Pädaste mõis


Artikkel Meie Maa veebilehel.