kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves osaleb reedel Haveli matusetseremoonial ", BNS, 19. detsember 2011

19.12.2011

President Toomas Hendrik Ilves osaleb Tšehhi ekspresidendi Václav Haveli matusetseremoonial.

President Ilves võtab osa Haveli matusetseremooniast, mis toimub reedel, ütles presidendi pressiesindaja Toomas Sildam BNS-ile.

Matuse toimumise üksikasjad ei ole veel selged. Tšehhi valitsus valmistab matused ette koostöös Haveli perekonnaga.

Tšehhi endine president ja näitekirjanik Václav Havel suri pühapäeval 75 aasta vanusena oma maamajas Põhja-Tšehhis.

Havel oli rahumeelse "sametrevolutsiooni" järel oma riigi esimene demokraatlikult valitud president. Presidendina juhtis ta Tšehhi vaevalist üleminekut demokraatiale ja vabale turumajandusele, samuti Tšehhoslovakkia rahumeelset jagunemist Tšehhiks ja Slovakkiaks 1993. aastal. Havel lahkus presidendiametist 2003. aastal. Tema teeneks peetakse Tšehhi ühinemist Euroopa Liidu ja NATO-ga.

President Toomas Hendrik Ilves ütles pühapäeval järelehüüdes Havelile, et kirjaniku, humanisti ja poliitiku Václav Haveli lahkumine tähendab suure eurooplase lahkumist.

Ilvese sõnul oli Václav Havel vabaduse, demokraatia ja inimõiguste eest seisja, alati veendunud sallivuse ja inimliku austuse ülimuslikkuses. "Ta oli nii üksikute inimeste kui tervete rahvaste vabaduse julge, kõlav ning kuuldav trubaduur, kes suutis ainuüksi oma sõnaga võita kurjuse väe ja muuta maailma enam, kui tema vastu seisnud režiimid oma repressioonide ja tankidega. Nii näitas Havel vaba sõna jõudu ja humaansete väärtuste igipõlisust," ütles Ilves.