kantseleis

Intervjuud

- Reset + Prindi

"Ilves: euroala ei pruugi praegusel kujul püsima jääda", Bloomberg

24.08.2011

Ott Ummelas

 

Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese sõnul võib 17liikmeline euroala väljuda riigivõlakriisist teistsugusena.

„Arvan, et euroala ei pruugi tulevikus olla enam niisugune nagu praegu,” ütles Ilves eile Eesti pealinnas Tallinnas antud intervjuus. „Ma ei arva, et ta laguneks koost. Selleks on eelarvepoliitiliselt vastutustundlikud euroala liikmesriigid euro püsimajäämisest liialt palju huvitatud. Sellest on huvitatud ka teised riigid, kes ei ole küll nii vastutustundlikud, kuid kes samas ei saa ka selle juhtumist endale lubada.”

Ilves, kes kandideerib 29. augustil parlamendis toimuvas presidendivalimiste esimeses voorus teiseks viieaastaseks ametiajaks, lisas eile Tallinnas antud intervjuus, et eelarvepoliitiliselt vastutustundlike liikmesriikide jaoks on liialt palju kaalul, et lasta ühisraha süsteemil kokku variseda.

Eestil, kes võttis endistest nõukogude vabariikidest esimesena jaanuarikuus kasutusele euro, on euroala liikmesriikidest väikseim riigivõlg – 6,6% sisemajanduse kogutoodangust. Samuti oli Eesti eelmisel aastal ainus eelarveülejäägiga liikmesriik.

Ilvese sõnul ollakse Eestis laialdasel üksmeelel, et riigi jaoks, mille majanduse suurus on 19 miljardit USA dollarit ja mis alustas 2010. aasta teises kvartalis pärast viimase kahe kümnendi sügavaimat majanduslangust tõusuteed, on eurole üleminek kasulik.

 

Ilvese toetajad

 

Valimiste võitmiseks on Ilvesel vaja saada kahe kolmandiku parlamendiliikmete toetushääl või kui parlamendil ei õnnestu presidenti valida, siis saavutada valimiskogus lihthäälteenamus. Teda toetavad valitsuskoalitsiooni kuuluvad Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit, millel on 101-kohalises parlamendis 56 kohta.

Opositsioonis olev Keskerakond esitas oma kandidaadiks Euroopa Parlamendi liikme Indrek Tarandi.

Ilves ütles, et selle 1,3 miljoni elanikuga Balti riigi poliitiline olukord on pärast märtsis toimunud üldvalimisi muutunud stabiilsemaks, ning lisas, et nüüd on vaja keskenduda kodanike elukvaliteedi ja riigi toimimise parandamisele. Seda tuleks teha peamiselt taristusse investeerimise teel.

„Kui vaadata parlamendis esindatud erakondi, siis Eesti on poliitiliste valikute poolest muutunud ühtlasemaks, traditsioonilisemaks, võiks isegi öelda, et igavamaks. Ta on muutunud selliseks, nagu Põhjamaad olid kolm, viis või kümme aastat tagasi. Kuid ka Põhjamaad on muutunud, arvestades populistlikke ning välismaalaste ja Euroopa vastaseid liikumisi.”

Ilves lisas, et Tallinna ja Poola pealinna Varssavi vaheline raudteeühendus Rail Baltica, mis kulgeb läbi Läti ja Leedu, oleks üks neid kiireloomulisi projekte, mis edendaks piirkondlikku lõimumist.