kantseleis

Intervjuud

- Reset + Prindi

Pärast Eston Kohveri vabanemist. President Toomas Hendrik Ilvese vastused Eesti Päevalehele

28.09.2015

Küsis Kärt Anvelt


Kas teadsite ette, et just 26. september võib olla see päev kui Eston Kohver tagasi jõuab?

Ma teadsin, et laupäeva [26. septembri, toim.] hommikul võib lõpuks toimuda see, mida olime Eestis oodanud üle aasta.


Eestis võib ehk kahe käe näppudel lugeda inimesi, kes teadsid käimasolevast. Teie nende seas. Kui ärev oli tänane öö teie jaoks?

Oli ootusärev. Ikka oli ju küsimus, et kas seekord õnnestub, kas nüüd kokkulepped peavad ja kas täna [laupäeval, toim.] lõpuks astub Eston Kohver tagasi Eesti pinnale.


Kas see, et Eston Kohveri vabastamine toimus just 26. septembril, näitab seda, et Venemaa võis tahta enne ÜRO peaassambleed, kuhu sõidavad nii Putin kui Lavrov, vähemalt ühe nende jaoks ebaolulise, aga meilile olulise punkti päevakorrast maha saamist?

Eks Venemaale oli selge, et neile ebamugavaks muutunud küsimus tuleb varem või hiljem lahendada. Eesti riik tegutses selle nimel, et see aeg oleks võimalikult lühike.


Et röövitud Eston Kohver koju pääseks, pidi Putin talle armu andma. Et vahetuskaup aga teoks saaks, pidite teie omakorda armu andma riigireetur Aleksei Dressenile. Ütlesite küll laupäevases avalduses, et kõige tähtsam oli meie mees koju saada, ent ometi – kui keeruline oli anda armu Eesti riigi reetnud mehele?

Otsus tuua tagasi Eesti territooriumilt röövitud ja Venemaal vangistatud Kaitsepolitsei ametnik oli iseenesestmõistetav ning olid sammud, mida tuli selleks astuda.


Aleksei Dressen ei oleks ju muidu kunagi Eesti riigipealt armu saanud?

Kindlasti mitte.


Oli armuandmisotsusele allakirjutamine teile teie ametiaja emotsionaalseim otsus?

Selles mõttes küll, et see oli reaalne võimalus tuua Eston Kohver koju tagasi. Dressenisse suhtun ma jätkuvalt nagu reeturisse, ta jääbki inimeseks, kes reetis Eesti.


Suhtes teie kantselei ka ise ja otse Kremliga?

Mis on siin lõpptulemuse jaoks oluline? Et kaks presidenti kirjutasid alla sarnase sisuga [armuandmise] otsustele, kus ainult nimed olid erinevad. Me tegime seda.


Kellele avaldate kõige suuremad tänusõnad Eston Kohveri vabastamise osas?

Eestis on neid palju ja oma tänusõnad annan ma neile kahtlemata edasi. Kindlasti on nende seas näiteks välisministeeriumi konsulaarametnik Signe Matteus, kes Eston Kohveriga Venemaa vanglates korduvalt ja korduvalt kohtus, hoidis teda kursis kodus toimuvaga ning oli nii tema ankruketiks kodumaaga.

Tänan ka meie liitlasi nähtava rahvusvahelise toetuse eest ja mõistagi kõiki Eesti inimesi, kes kollast linti kandes või muul moel väljendasid oma lootust Eston Kohveri vabanemisele.


Näete te Eston Kohveri juhtumiga seoses mingisuguseid õppetunde, mis on lisaks kapole olulised meile kõigile?

Kõige suurem õppetund oli mitme ametkonna ja paljude riigiametnike järjekindel tegutsemine Eston Kohveri koju jõudmise nimel. See oli püsiv ja leidlik töö. Edukas, nagu me nüüd teame.


Siseminister Hanno Pevkur andis oma kollase lindi sümboolselt Eston Kohverile. Ka teie saite täna oma lindi rinnast võtta. Kellele teie selle sümboolselt annate?

Loomulikult Eston Kohveri abikaasale Marlisele. Ta on vapper ja meelekindel naine, kelle lootus andis jõudu kogu Kohveri perele ja ka paljudele teistele.


Kuidas Eesti riik ja inimesed saaksid nüüd veel Eston Kohverit aidata, et ta saaks kiirelt ja mugavalt naasta tavapärase elurütmi juurde?

Esmalt austades Eston Kohveri soovi, et ta ei taha muutuda avaliku elu tegelaseks. Anname talle aega, nii palju kui ta vajab, et harjuda ja kohaneda uuesti oma Eesti eluga.


Nii siseminister Hanno Pevkur kui kapo peadirektor Arnold Sinisalu tänasid Eesti meediat möödunud aasta jooksul üles näidatud suhtumise eest. Kuidas teie meedia käitumist hindate?

Oli hetki, kui mõni ajakirjanik ei saanud aru, et kui tahame välissuhtluses olla tegelikult edukad, siis kõigest avalikult ei räägita. Üldiselt aga, ajakirjandus ei jätnud Eston Kohverit üksinda – see on muidugi positiivne.


Mis saab Eston Kohverist edasi?

Eston Kohver oli ja on Kaitsepolitsei ametnik.


Artikkel Eesti Päevalehe veebilehel.