kantseleis

Intervjuud

- Reset + Prindi

"President Ilves Conchita Wurstist, Eplikust ja sellest, kuidas muusika ja raadio elu päästavad", ERR

Vabariigi President ”I saved Radio Helsinki” t-särgiga, vasakul Tomi Ruotimo, paremal Hannu Nieminen, peatoimetaja Maria Veitola ja Njassa.
© Mitro Härkonen (Radio Helsinki)

17.05.2014

Toimetas Tõnu Pedaru


Eesti president Toomas Henrik Ilves väisas lõppeval nädalal oma Soome visiidil Radio Helsinkit, mille olemasolu eest oli isegi hea seisnud oma toetavate twitteri-postitustega.

President tervitas raadio saatejuhti Njassat rahvalikult "moi" ning saate lõpuks ütles "kiitos", muidu käis jutuajamine inglise keeles, vahendab Radio Helsinki koduleht.

President rääkis, kuidas ta ise on töötanud plaadipoes ning võttis isegi palka vastu heliplaatides.

Eetris kõlanud muusikavalikuteks oli presidendil The Velvet Undeground ja Palma Violets, viimane meenutab talle lemmikbändi The Clash, ning Ilves nimetaski seda "neo-Clash".

President rääkis ka, et Palma Violetsi loos "14" viidatakse sellele, et muusika päästab elu - "it saved my life!", möönas ka Ilves.

Ühtlasi märkis Ilves, et väga suur roll on tema elus olnud raadiojaamadel, mis ei mänginud standardmuusikat või top 40, vaid tutvustasid alternatiivset muusikat. Sellepärast toetas ta ka Radio Helsinki ellujäämist. President märkis, et õnneks nüüd netiajastul saab ta kuulata oma lemmikraadiojaamu USAst nii Tallinnas kui Ärmal.

Kommenteerides saatejuhi soovil Eurovisooni-võitjat Conchita Wursti ja avalikkuses tekkinud tulist poleemikat nähtuse ümber, ütles president, et talle tingimata ei meeldi see muusika, kuid sotsiaalse fenomenina on märkimisväärne, et see, mida tegid näiteks Lou Reed ja David Bowie 1970-te algul on nüüd, 40 aastat hiljem jõudnud laiema publikuni ja Eurovisioonile.

Njassa küsimusele, kas muusika päästab ka maailma, vastas president, et "parts of the world" - osaliselt. Oleneb ka kultuuri iseärasustest. Conchita Wurst ei ole tõenäoliselt soovitav Iraanis.

President meenutas, et Propeller Eestis ja Plastic People Band Tšehhoslovakkias olid kommunismi-ajal inimestele olulised ja aitasid kindlasti rajada teed iseseisvuse taastamiseks.

Eesti muusikast rääkidest tõstis president esile Vaiko Epliku, keda luges üldse üheks kõige loovamaks muusikuks maailmas ning võrdles Frank Zappaga.

Ühtlasi märkis president, et nagu Eplikki teeb, ei pea muusika olema pelgalt inglisekeelne.

Kuula jutuajamist siit.


Artikkel ERR uudiste veebilehel.