kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Egle Pullerits: suur tänu", ERR Uudised, 22. oktoober 2013

22.10.2013

Egle Pullerits
Toimetas Inga-Gretel Linkgreim


10. oktoobril toimus Tallinnas 6. keelefoorum, kus avasõnad ütles president Toomas Hendrik Ilves.

Oma kõnes toonitas president Ilves keeleinimeste panust ühiskonna keele eest hoolitsemisel, tuues võrdluse laulupidudega: "Me ei kujuta ette laulupidu ilma üldjuhtideta, mis sest, et üksi ja seltskonnas laulmine on pea igaühele jõukohane. Kuidas saaks see keeleelus teisiti olla?".

President Ilves on keelt (ka oma tegudes) tähtsaks pidanud vähemalt 25 aastat, toimetades kunagi aastal 1988 almanahhi Põrp! ja näidates seal end keeleuuendajana. Näiteks on läinud õigekeelsussõnaraamatutessegi tema pakutud sõna eisik 'inimene, kes ühel või teisel põhjusel on riigi poolt olematuks mõistetud ning ajaloos eiratud'.

Ammugi on paljudel meeles presidendi sõnaus - sõnavõistluse lühem, suupärane nimetus pärineb küll keelemees Wiedemannilt. Nüüd, kui sellest on möödas kolm aastat, võib igaüks ise otsustada, kas sellelt võistluselt sõelale jäänud sõnad on käibele läinud: taristu, averus, avaõiguslik, juhind, kestlik, peavoolustamine, teisestamine, toimeabi, toimija, vabasektor, vabakond, kärgpere ja tundetaip.

Kui ka kõik need sõnad käibel ei ole, olen vähemasti mina presidendile selle keeleelu virgestava ärgituse ja üldise keeletundliku hoiaku eest tänulik. Aitäh!


Tegemist on Vikerraadio "Keelesäutsuga".


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.