kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: normide nimel ei tohi kultuuripärandit hävitada", Eesti Päevaleht, 26. august 2013

26.08.2013

President Ilves kritiseeris kava muuta sundkorras sajandeid kehtinud talunimesid, mis ei vasta keelereeglitele.

"Sel (eelmisel – toim) nädalal lugesime uudist, kuidas vanadel talukohtadel kästakse muuta senikestnud nimesid. Alguses see hämmastas mind. Siis tegi murelikuks. Tegu on ju otsekui sooviga kustutada ajaloolist mälu," ütles president eile Räpina aianduskoolis, tunnustades konkursi "Eesti kaunis kodu 2013" parimaid.

"Kuidas me tänases Eestis saame käsu korras hakata muutma kellegi kodutalu nime? See kõik on vastandiks kodusele Eestile, meie inimeste Eestile," rääkis ta.

Ilvese sõnul hävitab n-ö ülevalt algatatud nimede ühtlustamine, olgugi et ametnikud nimetavad seda korrastamiseks, eestlaste kultuuripärandit, mille üheks osaks on nii vana kirjaviis kui ka rahvapärasus. "Ärme seda rikkust, mis meil on, ise hävita mingite normide ning arusaamatu lihtsuse nimel. Kui tahetakse normeerida kohanimesid, siis saab seda teha ikka ja ennekõike koos inimestega ning nende nõusolekul, mitte käskude või korralduste kaudu," rõhutas ta.


Nagu rahvas tahab


Ilvese sõnul ei nõua ükski seadus praeguste koha- ja talunimede massilist muutmist. "Vastupidi. Kui selle aasta alguses arutas riigikogu kohanimeseaduse ja kinnistusraamatuseaduse muutmist, kinnitas eelnõu ettekandja, et ajaloolised kohanimed, mis eesti keeles ei kõla tavapäraselt, „jäetakse nii nagu kohalik omavalitsus ja rahvas tahavad". "Seda lubadust tuleb pidada," ütles Ilves.

Eesti Päevaleht kirjutas eelmisel nädalal, et Eestis on ligi 30 000 kohanime, mis ei vasta keelereeglitele ja mis tuleks ära muuta. Üheks näiteks oli Jõgevamaal asuv Mokko talu, mille nimi kahe k-tähega ei vasta kehtivatele õigekirjareeglitele, kuid mis on sel kujul olnud koha nimi juba 18. sajandist.


Artikkel Eesti Päevalehe veebilehel.