kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Lech Walesa: vajame uut, väärtustepõhist Euroopat", ERR Uudised, 3. juuni 2013

© Arno Mikkor

03.06.2013

Rain Kooli


Poola endine president, Nobeli preemia laureaat Lech Wałesa leiab, et praegune, riikidevahelisest konkurentsist räsitud Euroopa Liit tuleks uutel alustel üles ehitada. "Solidaarsus, usk ja väärtused," defineeris Wałesa täna Tallinnas uue Euroopa alustalad.

President Toomas Hendrik Ilvesega nn presidendi kärajatel kahekõne pidanud Wałesa meenutas oma võitlust kommunismi vastu ja seda, kuidas Poola protestiliikumises osalejatele tuletati tihti meelde riigis baseerunud 200 000 nõukogude sõjaväelase olemasolu.

"Aga näete, mis sai, kuna inimestel polnud usku [valitsenud kommunistlikku süsteemi]. Kui aga poolakast sai paavst, kes rõhutas väärtusi, siis need väärtused osutusid olulisemateks kui miljonid nõukogude sõdurid."

Wałesa tunnistas, et meelsuse muutmine on raske ülesanne.

"Me pole ikka üle saanud ajast, mil riigid püüdsid üksteise rivaalid olla. Peaksime omavahelisest konkurentsist loobuma ja suuname oma tähelepanu keskmikele ning nõrgematele, et nood järele jõuaks."

Muu hulgas leidis Poola endine president, et tuleks "Euroopasse lubada" Ukraina, mille põllumajandus võiks ilma keemiliste lisanditeta toita ära terve maailmajao.

Presidendi kärajate pealkiri oli sel aastal "Enam või vähem Euroopat?" ning need toimusid presidendi mõttekoja ja CEED instituudi koostöös.

CEED Instituut on Poolas asuv mõttekoda, mille eesmärk on selgitada Kesk- ja Ida-Euroopa maade üldsusele ideesid ja projekte, millega tõsta piirkonna efektiivsust ja konkurentsivõimet.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.