kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves ja Raidla: EL-i föderaliseerumine on Eesti huvides", BNS, 9. mai 2013

09.05.2013

Eesti huvid oleksid föderatiivses Euroopa Liidus (EL) rohkem kaitstud kui konföderatiivses, leidsid neljapäeval toimunud arutelus nii president Toomas Hendrik Ilves kui ka vandeadvokaat Jüri Raidla.

"Eesti ühinemine EL-iga oli omal ajal vaieldamatult õige otsus. EL ei ole Eesti jaoks probleem, vaid lahendus," rääkis Raidla. "EL saab ja peab föderaliseeruma, see on meie rahvuslike huvidega kooskõlas."

Föderaalses EL-is oleksid Raidla hinnangul Eesti rahvuslikud huvid senisest paremini kaitstud. "Demokraatlik föderalism kaitseb väiksemaid," ütles ta. Konföderatiivne EL on Raidla sõnul seni demonstreerinud otsustusvõimetust. "Ka ajaloost ei ole võimalik leida näiteid, et konföderatsioon võiks toimida," sõnas Raidla.

Raidla märkis ühtlasi, et inimesed ei tee sageli paraku vahet demokraatlikul ja diktatuurlikul föderatsioonil. "Mida rohkem on reegleid, seda paremini on väikeste huvid kaitstud."

Föderaalse EL-i ideed toetas arutelus ka Ilves. "Föderalism on vahend, kuidas nii suurte kui väikeste huvisid kaitsta. Eesti huvides on tugevnev koostöö ja föderalism," sõnas Ilves.

"Euroopa Komisjoni roll on väikeste kaitse, parim kaitse väikestele on reeglite järgmine," märkis Ilves. Ühtlasi rõhutas president selles kontekstis ka kahekojalise parlamendi vajadust, nii olevat presidendi hinnangul legitiimsus paremini tagatud.

Ilves ja Raidla nõustusid, et föderatsiooni ei ole võimalik luua praeguste riikide baasil, kuid jäid eriarvamusele küsimuses, kas föderaliseerumine hiilivalt juba toimub.

Ilvese hinnangul ei ole see võimalik, Raidla hinnangul on hiiliv föderaliseeumine siiski olemas.

Ühtlasi tõi Raidla välja, et Eestis on riigikohus olnud väga EL-i lembene ning föderaliseerumise suunda väga tugevalt toetav.

Mõlemad vestluspartnerid leidsid ka, et Eesti võiks võtta selles protsessis endale juhtrolli. "See suund vajab siiski EL-i poliitilise eliidi seas senisest suuremat toetust," lisas Raidla.