kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: tulevikus peab keskenduma Eesti elu edasiviimisele", BNS, 20. detsember 2012

20.12.2012

President Toomas Hendrik Ilves ütles ETV aastalõpu intervjuus, et tulevikus võiks pöörata oluliselt rohkem tähelepanu Eesti elu edasiviimisele.

Ilves viitas president Lennart Meri kuulsale tsitaadile ja ütles, et tänavu toimunud sündmused on Eesti riigi tuleviku väetiseks. Ilves selgitas, et kui mõelda riigi arengule, siis võis tunda sel aastal üsna palju ängi, aga samal ajal olid need arengud mõnes mõttes ootuspärased, sest Eesti ühiskond on edasi läinud ja küpsemaks muutunud, kui näiteks 20 aastat tagasi.

President tõi näite, et kui 20 aasta eest oli vajalik lähenemisviis, et diskussiooni jaoks pole aega ja asjad tuleb kiiresti ära teha, siis aastal 2012 selgus, et on vaja rohkem kaasata ja arvamusi kuulata.

"Meil ei ole enam nii kiire, meil ei ole siin selline tunne, et kui me kohe ei otsusta maksusüsteemi, kohe ei lahenda erastamisprobleemi, siis on meil maailma lõpp," selgitas Ilves.

Küsimusele, kuhu võiks Eesti püüelda pikemas perspektiivis, mitte ainult 2013. aastal, vastas ta, et palju rohkem tähelepanu võiks pöörata sissepoole, Eesti riigile.

"Mida on vaja teha, et parandada haridust? Mida on vaja teha, et sotsiaalseid lõhesid vähendada? Mida me saame teha, et elu maal oleks kestlikum? Usu või mitte, eesti Gini indeks on läinud paremaks kriisi ajal, sest Eesti valitsus, erinevalt enamikest teistest valitsustest, kellel oli majanduskriis, ei vähendanud sotsiaaltoetusi. Meil loomulikult valitsus on paha asi ja me peame teda kogu aeg sõimama, aga tegelikult tuleb välja, et see otsus oli päris tark," sõnas president.

Ta lisas, et kui vaadata Gini indeksit teistes kriisis olevates riikides, on see oluliselt suurenenud, aga ei tohi rahulduda selle numbriga, mis Eestil praegu on. Tuleb vähendada sotsiaalseid lõhesid ja astuda mitmeid samme garanteerimaks, et maa ei jookse tühjaks.