kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ümarlaua-kiri 2: esialgne tegevusplaan ja ajakava", Hea Kodaniku infovärav, 26. november 2012

26.11.2012

Urmo Kübar


Presidendi kutsel kokku tulnud vabakonna ja erakondade esindajate ümarlaua jätkuna kogunes täna Kadriorus väiksem n-ö rakendusrühm (Praxis, EMSL, e-Riigi Akadeemia, Harta12 autoritest Siim Tuisk, protsessi tehniliselt haldama jääv Eesti Koostöö Kogu jt), et algav töö täpsemalt läbi rääkida ja ajakava visandada.

Esialgne plaan sai selline:

1) Detsembris töötame ühisloome tehnilise keskkonna ja arutlusele tulevate küsimuste ettevalmistamisega. Laias laastus jääb teemade ringiks see, mis kolmapäeval välja käidi (erakondade rahastamine, parteisüsteemi avatus ja konkurents, valija hääle osakaalu suurendamine valimistel ning kodanike paremad osalemisvõimalused valimiste vahel), kuid nende all tuleb veel sõnastada täpsemad küsimused. Põhiline arutelukeskkond tuleb veebi, mis võimaldab kõige paremini ettepanekuid esitada ja teiste ettepanekutega tutvuda, aga kindlasti jääb ka võimalus arvamusi esitada kirja teel. Kui keskkond ja selline ühisloome mudel töötavad, saab seda edaspidi hakata ka järgnevate küsimuste arutamiseks kasutama, aga esialgu võtame üks samm korraga.

2) Jaanuar jääks siis arvamuste kogumise ja nende plusside-miinuste üle arutamise ajaks loodavas veebikeskkonnas ja mujal, see arutelu on võrdselt avatud kõigile soovijatele, sh. erakondadele. Veebruaris töötaksid laekunud ettepanekutega kõigepealt analüütikud, et esitatud mõtted koondada ja grupeerida, ning seejärel õigus- ja muud asjatundjad, kelle ülesanne oleks välja tuua, millist seaduse muutmist või muud tegevust üks või teine ettepanek nõuab ja mis võiks olla nende tõenäolised mõjud.

3) Märtsis võiks läbi töötatud sisendi anda praeguse plaani järgi arutamiseks kodanike foorumile, mis pannakse kokku juhuvalimiga, nagu avaliku arvamuse küsitlustel ehk siis moodustaks esindusliku "mikro-ühiskonna". Erinevalt avaliku arvamuse küsitlusest ei piirduks need inimesed aga lihtsalt telefoni teel lühidalt oma arvamuse ütlemisega, vaid tuleksid terveks päevaks kokku ja arutaksid erinevad lahendusvõimalused läbi. Selle Eestis seni veel väga vähe kasutatud mudeli tulemusel peaks olema võimalik teada saada, milline oleks kodanike (sh. need, kes näiteks veebikeskkondades oma mõtetega muidu välja tulema ei kipu) eelistus, kui neile on osalemiseks loodud head tingimused – piisavalt aega, korralikult ette valmistatud materjalid (neutraalses ja arusaadavas sõnastuses) ja teadmine, et nende arvamusel on tehtava otsuse kujundamisel kaal.

4) Kodanike foorumi läbinud ettepanekud läheksid Riigikokku, kes vajalikud seadusemuudatused teha saab. Kõik pidasime väga oluliseks, et erakonnad ja nende liikmed osaleksid kogu protsessis algusest peale võrdselt teiste vabaühenduste ja huvilistega.

Plaan on väga esialgne ning püüame lähinädalatel erinevate asjatundjatega aru pidada, kas see on tehtav, mis asjad saab tehtud vabatahtlike abil (sh. rakendusrühm ise) ja kus on vaja kedagi palgata. Igasugused mõtted-kommentaarid on oodatud EMSL-is Urmo e-posti aadressile See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. või Hea Kodaniku lehele Facebookis.
 

Vaata ka: Ümarlaua-kiri 1: Mis toimus Kadriorus ja mis saab edasi?


Artikkel Hea Kodaniku infovärava veebilehel.