kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: ühtegi inimest ei peaks internetis kirjutatud mõtete pärast vangi panema", Delfi, 10. detsember 2012

© Kaupo Kikkas

10.12.2012

Tänasel rahvusvahelisel inimõiguste päeval toimunud inimõiguste aastakonverentsil ütles president Toomas Hendrik Ilves sõnavabadusest rääkides, et ühelgi juhul ei ole õigustatud inimese vangi panek internetis väljendatud mõtete pärast.

"Soomes ja Rootis on selliseid juhtumeid olnud, mina seda õigeks ei pea," ütles president Ilves.

Infoturbe eksperdi Anto Veldre küsimuse peale, kas internet peaks olema inimõigus, vastas Ilves, et kindlasti peaks, kuid eristada tuleb tehnilist juurdepääsu internetile ning seda, mida internetis erinevates riikides teha võimaldatakse.

"Vabadus oma mõtteid internetis välja öelda on oluline. Ma ei näe mingit vahet internetis ja paberil ilmunud mõtetel. Kui midagi postitatakse Facebooki, siis on see sama, kui avaldada mõte The New York Timesis," ütles Ilves.

Ilves lisas veel, et kindlasti ei peaks internetis öeldud mõtteid kriminaliseerima, nagu Soomes või Rootsis, kus on inimesi seepärast ka vangi pandud.

Täna on rahvusvaheline inimõiguste päev, mis on pühendatud ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni vastuvõtmisele 10. detsembril 1948. aastal. Päeva tähistatakse kogu maailmas nii kitsamalt inimõiguspoliitikat puudutavate kui ka laiemalt kultuuriüritustega. Samal päeval antakse Oslo raekojas üle Nobeli rahupreemia.

Mart Nutt märkis oma ettekandes, et Eesti kohta on Euroopa inimõiguste kohtus tehtud 26 lahendit, millest 22 puhul tuvastati rikkumine. Inimkaubanduse koha pealt soovitatakse Nuti sõnul tegeleda ennetamise ja tõkestamisega, tehakse järjekindlalt soovitusi vähendada kodakondsuseta inimesta arvu.

Juudi kogukond juhtis tähelepanu vajadusele võidelda negatiivsete stereotüüpide vastu.

Inimõiguste instituut tähistab inimõiguste päeva kahepäevase esindusliku konverentsiga 9.-10. detsembril Tallinnas.


Artikkel Delfi veebilehel.