kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Otsetoetuste pärast kohtusse", Maaleht, 8. november 2012

08.11.2012

Silja Lättemäe


Teisipäeval peetud "Aasta põllumehe" konverentsil esines mõjusa sõnavõtuga president Toomas Hendrik Ilves, kes pani põllumeestele ette minna ebavõrdsete toetuste pärast Euroopa Kohtusse.

President juhtis tähelepanu, et seni moonutavad Euroopa Liidu ühtne põllumajanduspoliitika ja otsetoetused meie põllumeestele ühtset turgu ja määrivad väljendit "vaba konkurents". Ja kui muu ei aita, tuleb oma põllumeeste kaitseks kohtusse minna.

Ta tõi kujukalt esile ebavõrdse konkurentsi: väetis, kütus, kombainid ja traktorid maksavad Euroopa Liidu ühisel turul ühepalju, samas põllumajandustoetused erinevad kolm korda või rohkemgi.

Ka innustas Ilves meie põllumehi oma asja ajades toimetama targemalt kui vanade liikmesriikide põllumehed.

Selge see, et viimastel nädalatel pole meie põllumehe jaoks põletavamat teemat kui ebavõrdsed otsetoetused. Sest uus ühine põllumajanduspoliitika (ÜPP) aastateks 2014–2020 läheb peagi lukku. Euroopa Liidu riigijuhid kogunevad Brüsselisse juba paari nädala pärast, et kiita heaks uus ELi finantsraamistik.

Eesti põllumees on pikka aega rabanud otsetoetuste najal, mis on vaid 44% Euroopa Liidu keskmisest. Samas praegust ebavõrdsust kompenseerib Eesti riik, makstes nii tänavu kui järgmisel aastal põllumeestele riigieelarvest omapoolset lisa ehk nn top up'i.

Aga alates 2014. aastast on selline siseriiklik lisamakse keelatud. See tähendab, et juba lähitulevikus – ületulevast aastast – otsetoetused lausa vähenevad. Kui midagi kardinaalset ette ei võeta, on Eesti põllumees konkurentsi mõttes lausa käpuli. Ei lohuta kedagi ka praegu Euroopa Komisjoni pakutav 58% otsetoetuste tase, ja sedagi alles 2017. aastast.

Õigustatult kerkib üha kõvemaks nurin, et mida on poliitikud õieti teinud ja mida teevad meie põllumeeste aitamiseks. Kui Rumeenia farmerid said euroliitu astudes otsetoetusteks kohe 75% ELi keskmisest, siis miks Eesti omadele ei maksta sellist summat niipeagi?

Nüüd on põllumeestel mõõt täis. Suvel koguti Baltimaades 64 000 toetusallkirja, mis anti üle Euroopa Parlamendi presidendile Martin Schulzile, nüüd kavandatakse uut protestiaktsiooni – põllumehed alustavad eeloleval esmaspäeval traktoriga protestisõitu Tallinnast Brüsselisse läbi kolme Balti riigi.

Kõva lobitööd teevad enda sõnul ka poliitikud, samas mõjub see kohati võimatu missioonina. Euroopa Parlamendis ELi finantsraamistiku heakskiitmiseks on Eestil vaid neli häält, nii et liitlaste leidmiseks tuleb veel kõvasti vaeva näha, et Balti riikide erisust esile tõsta.

Nii mõjubki president Toomas Hendrik Ilvese ettepanek minna ebavõrdse konkurentsi pärast Euroopa Kohtusse meie talumehele otsekui viimane päästerõngas. "Brüssel pisaraid ei usu, aga seadust peab uskuma," rõhutas president.


Artikkel Maalehe veebilehel.