kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: Eesti toetab Gruusia riigi euroopalikke reforme", BNS, 3. oktoober 2012

03.10.2012

TALLINN, 3. oktoober, BNS - Eesti on toetanud ja toetab Gruusia riigi euroopalikke reforme ning Gruusia rahva sellesuunalisi valikuid, ütles president Toomas Hendrik Ilves kolmapäeval BNS-ile, kommenteerides Gruusia parlamendivalimiste tulemusel toimunud võimumuutust.

"Gruusia parlamendivalimised 1. oktoobril kinnitasid, et Gruusia on demokraatlik riik, kus rahvas otsustab vabalt, kes ja kui suurelt pääseb parlamenti ning seega, kes moodustab valitsuse," sõnas Ilves BNS-ile. "Mullu Tbilisis, kohtudes Gruusia võimu- ja opositsioonipoliitikutega, ütlesin, et Eesti on Gruusia sõber ja liitlane teie riigi lõimumisel Euroopa suunas, ent oma sisemised valikud, nii poliitilised kui ka majanduslikud, saavad teha ainult grusiinid ise," lisas president.

Ilves kinnitas, et tema arvamus pole muutunud.

"Samuti olen jätkuvalt kindel, et just "dialoog" on sõna, mis iseloomustab euroopalikus poliitikas võimude ja opositsiooni suhteid, sest – tänane võimupartei võib demokraatlikus riigis olla homne opositsioonierakond ja vastupidi. On aga üks Gruusia ja üks Gruusia rahvas, kellel on ainsana õigus oma tuleviku üle otsustada," ütles Ilves BNS-ile.

Gruusia parlamendivalimised võitis miljardär Bidzina Ivanišvili opositsiooniliit. Kui kokku oli loetud ligi 95 protsenti häältest, oli Ivanišvili kuueparteiline koalitsioon Gruusia Unistus kogunud 55,08 protsenti ja president Mihheil Saakašvili valitsuserakond Ühtne Rahvuslik Liikumine 40,14 protsenti häältest.

Ükski ülejäänud 14 nimekirjast viieprotsendist valimiskünnist ei ületanud.

Valimistel osales ligi 2,2 miljonit grusiini ehk 60,8 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, täpsustas esmaspäeva hilisõhtul keskvalimiskomisjon. 2008. aasta parlamendivalimistel oli aktiivsus 53,9 protsenti.

Valimistele lisab tähtsust tõik, et pärast Saakašvili ametiaja lõppu 2013. aastal jõustuvad põhiseadusmuudatused, mis annavad parlamendile ja peaministrile rohkem võimu ja kahandavad presidendi volitusi.

Kolmapäeval esitas valimised võitnud Gruusia Unistus ettevaatlikud nõudmised, et Saakašvili peaks presidendikohalt taanduma.